Najnowsze artykuły

Jak wybrać odpowiednią blokadę rozrządu?

Samochodowy rozrząd jest jednym z najważniejszych elementów silnika, a wybór odpowiedniej blokady rozrządu ma kluczowe znaczenie dla jego wydajności i...

Czytaj Więcej

Klucz dynamometryczny 1/4: gdzie kupić narzędzia warsztatowe?

Klucz dynamometryczny 1/4 należy do tych narzędzi, które są niezbędne w warsztacie. Do idealnego dokręcenia śrub bywa niezastąpiony. Warto go mieć, by dokręcić elementy w rowerze albo koło samochodowe! Z jego użyciem możesz pozwolić sobie na precyzję i dokładność przy pracy.

Do czego służy klucz dynamometryczny 1/4?

Precyzja klucza dynamometrycznego wynika z jego budowy. Jest narzędziem, które działa z określoną siłą i doskonale radzi sobie ze śrubami, które zespalają delikatne, kruche materiały. Dzięki kluczowi dokręcisz nakrętkę lub śrubę bez zbędnych uszkodzeń! Klucz dynamometryczny posiada specjalną sprężynę, która napina się w odpowiedni sposób razem z zapadką, która blokuje ją tak, by narzędzie mogło zadziałać z chirurgiczną precyzją w dozowaniu momentu.

Klucz dynamometryczny posłuży chociażby do wymiany świec zapłonowych. Takie czynności naprawcze, pomimo swojej pozornej prostoty, wymagają zręczności i doświadczenia. Przy łatwiejszych zadaniach, gdzie potrzeba ręcznego wkręcenia śrub, siłę wykorzystaną do działania dobiera się intuicyjnie, czyli według własnych sił. Przy skręcaniu szafy czy stolika nie sprawi to problemu, ale są sprzęty skonstruowane z takich materiałów, na przykład w branży motoryzacyjnej, że nie możemy pozwolić sobie na naprawę według własnego widzimisię. Omawiane narzędzie idealnie sprawdzi się również do dokręcania śrub kół czy przy głowicy silnika, gdzie należy połączyć głowicę i bok silnika. Zastosowanie odpowiedniej siły klucza nie doprowadzi do odkształceń i uszkodzeń.

Jak poprawnie używać klucza dynamometrycznego? Idealne naprężenie wspomnianej sprężyny w narzędziu, czyli odpowiednia siła, to moment dokręcenia do tego stopnia, że nie mamy już do czynienia z ryzykiem uszkodzenia. To według tego momentu będziesz pracować kluczem. Dużo do powiedzenia ma tutaj fizyka! Klucz dynamometryczny działa na prawie Hooka, według którego na skutek działania pewnej siły ciała odkształcają się w przewidywalny, proporcjonalny sposób. W momencie kontroli przy dokręcaniu możesz pozwolić sobie na wielokrotne odkręcanie i przykręcanie śrub z myślą, że nic w ten sposób nie zepsujesz. O tym jakiej siły należy użyć dowiesz się od producenta. Moment dokręcenia wyrażany jest w Nm, czyli niutonometrach. 

Skoro dowiedziałeś się już tylu informacji technicznych o narzędziu to zastanówmy się gdzie można znaleźć klucze dynamometryczne 1/4? Gdzie dokonać zakupu satysfakcjonującego, służącego na lata, sprzętu?

klucz dynamometryczny

Gdzie kupić narzędzia warsztatowe?

Sprawdzone, dobrej jakości narzędzia dynamometryczne znajdziesz w ofercie naszego sklepu! Dołącz do grona zadowolonych klientów, którzy podobnie jak Ty uwielbiają majsterkować i dzięki naszym sprzętom dochodzą w tym do prawdziwego mistrzostwa!

Warto inwestować w dobre narzędzia! W końcu nie są one jednorazowego użytku, ale do wielokrotnych działań naprawczych. Nie wystarczy jednak tylko zakup, potrzeba też, by zadbać o nabyte narzędzie. Przynajmniej raz w roku, w przypadku intensywnego użytkowania, zanieś klucz do serwisu, by go skalibrować. Poza tym za każdym razem jak używasz klucza zwróć uwagę na to, czy jest w pełni sprawny. Nie korzystaj z niego, jeśli jest uszkodzony i trzymaj go w odpowiedni sposób, czyli za uchwyt na środku. Śruby należy wkręcać w dobrym kierunku, a po odgłosie świadczącym o momencie dokręcenia odłóż klucz, daj mu odpocząć i ustaw na nim najniższą wartość.

Zakres użyteczności klucza dynamometrycznego 1/4 może Cię zaskoczyć. Najczęściej wykorzystywany jest w motoryzacji, ale również w halach produkcyjnych i na budowie. Jakie są jego rodzaje? W zależności od mechanizmów wyróżnia się klikowy, czyli mechaniczny, w którym moment obrotowy blokujący sprężynę zabrzmi z charakterystycznym kliknięciem, ale również wychylny, gdzie wskaźnik narzędzia wychyla się i śruba zaczyna stawiać opór podczas dokręcania. Istnieje również klucz wskazówkowy, który jest klasykiem wśród pozostałych narzędzi. Posiada on tarczę ze wskazówką, która wychyla się, kiedy śruba stawia opór. Siła odczytywana jest ze skali, a koniec użycia klucza to moment dotarcia wskazówki do wymaganego momentu obrotowego. Klucz dynamometryczny wyzwalany wydaje charakterystyczny odgłos, a klucz łamany ma zawias, który łamie się o około 20°, kiedy powinno skończyć się dokręcanie. Ostatnie dwa rodzaje to sprzęgłowy, gdzie blokada uruchamia się po przekroczeniu ustalonej wartości, a elektroniczny zapewnia największy komfort i solidne dokręcenie, ponieważ ma pamięć ustawień, łączy się z komputerem i informuje o momencie dokręcenia sygnałem dźwiękowym. Elektroniczny klucz wykonuje pomiar tensometrem.

Przekonaj się jak bardzo jest użyteczny klucz dynamometryczny 1/4! Niech nie zabraknie go w Twoim warsztacie.