Teneryfa - La Laguna

San Cristóbal de La Laguna - drugie pod względem wielkości miasto Teneryfy położone jest w jej północno-zachodniej części. Ta niezwykle urokliwa miejscowość jest zabytkowym ośrodkiem oraz kwintesencją kanaryjskiego stylu.

Historia tego miejsca sięga XV wieku, gdy San Cristóbal została założona przez  Alonso Fernández de Lugo nad laguną, którą osuszono w 1837 roku. Miasto zawdzięcza jej swoją nazwę do dnia dzisiejszego. Początkowo niewielka osada, z czasem zaczęła zmieniać się w prężnie rozwijające się miasto kupców oraz żołnierzy. Od 1701 roku La Laguna stała się również miejscem studentów, gdyż wtedy otwarto tu istniejący do dziś Uniwersytet (Universidad La Laguna).

Wygląd dzisiejszego starego miasta właściwie niczym się nie zmienił od XVI wieku. Zachowały się dawne, piękne rezydencje z eleganckimi fasadami. Ze względu na dużą ilość zabytków - Starówka w 1999 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Miasto to warto odwiedzić ze względu na zachowany do dnia dzisiejszego kanaryjski styl, wdzięk oraz niesamowitą atmosferę.

La Laguna słynie również z tego, że jest najbardziej mokrym miastem na wyspie. Podczas, gdy w innych pobliskim miejscowościach świeci słońce, tutaj może padać deszcz.

Będąc w mieście warto odwiedzić:
1) Plaza del Adelantado - piękny plac znajdujący się w centrum starego miasta, na którym znajduje się kilka zabytków takich jak:
- XIX-wieczny klasycystyczny ratusz z zachowanymi do dnia dzisiejszego freskami. Główna fasada została wykonana z kamienia wulkanicznego i stanowi ona wyróżniający się ślad świeckiego neoklasycyzmu na Wyspach Kanaryjskich;
- Conveto de Santa Catalina - zamknięty klasztor dla mniszek został otwarty w 1611 roku.Istnieje możliwość zwiedzania patio;
- pałac Nava - ozdobny budynek, w którym miesza się barok z neoklasycyzmem. Budynek pochodzi z 1585 roku
2) Calle Obispo Rey Redondo - jedna z ulic na starym mieście, przy której znajduje się najwięcej zabytkowych budowli takich jak:
- Casa del los Capitanos (Dom Kapitanów) - jeden z najstarszych budynków w mieście. Został zbudowany w XVII wieku. Budowla ta została udostępniona dla zwiedzających. Obecnie we wnętrzu znajduje się biuro informacji turystycznej.
- Catedral de La Laguna - trójnawowa katedra, która została zbudowana w 1915 roku w miejscu wcześniejszej neoklasycznej świątyni (Nuestra Senora de los Remedios), której to fasadę udało się zachować. Kościół został zbudowany według projektu inżyniera Rodrigo de Villabriga w neogotyckim stylu z krzyżowymi sklepieniami. W jej wnętrzu znajduje się tabernakulum wykonane w 1795 - drewniana rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa pochodząca z XVI wieku.
- Nuestra Senora de la Concepción - Kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża został zbudowany w 1500 roku, jednak w 1652 roku został zniszczony przez pożar. Świątynię odbudowano rok później, natomiast wieżę wzniesiono dopiero w 1786 roku. Obecna konstrukcja (XVII i XVIII wieku) składająca się z naw na planie łacińskiego krzyża. Najstarszym elementem znajdującym się we wnętrzu jest gotycki wizerunek Matki Boskiej Pocieszycielki (Virgen de Consolación).
Warto wybrać się na wieże, gdyż z tego miejsca rozpościera się piękna panorama na La Lagunę.
3) Calle San Augustin - jedna z najpiękniejszych ulic w La Laguna. Przy niej znajdują się niewielkie klolorowe domki i bogato zdobione kamienice.
- Casa de Lercaro - obecnie siedziba Muzeum Historii Teneryfy. Budynek został zbudowany w 1953 roku i jest to doskonały przykład świeckiej architektury na wyspie. Na murach znajdują się renesansowe zdobienia. Wnętrze zdobią panele z rzeźbionego drewna z motywami roślinnymi, schody są kamienne a sufity pokryte są rzeźbionymi kasetonami. Eksponaty rozlokowane są w 11 salach wyposażonych w panele informacyjne przedstawiające dzieje wyspy.

 

La Laguna jest wartym uwagi miastem jeśli chcemy poczuć typowo kanaryjskiego klimatu. Przyjazd do miasta samochodem nie powinien dla nikogo stanowić problemu, ponieważ znajduje się przy autostradzie z Santa Cruz de Tenerife. Jedyną niedogodnością może być znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Najlepiej szukać w okolicach Plaza de San Francisko, która znajduje się ok. 10 min pieszo od starówki.  Dla tych, którzy planują się tutaj wybrać komunikacją miejską, najlepszym sposobem będzie dojazd tramwajem z Santa Cruz de Tenerife. Ostatni przystanek znajduje się praktycznie na starym mieście.
La Laguna nie dysponuje dużą bazą noclegową, natomiast restauracji tutaj nie brakuje. Można zjeść lokalne przysmaki w przystępnych cenach. Dla tych, którzy chcą zobaczyć jak się bawią Kanaryjczycy, powinni tu przyjechać w weekend. Rozrywkowa część La Laguny znajduje się na ulicach: Antonio Gonzalez, Elias Serra Gonzalez i Maria del Cristo Osuna.

La Laguna

  • 001_la_laguna