Teneryfa - Informacje ogólne

 Położenie

Teneryfa to największa wyspa wchodząca w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich położona około 300km na wchód od kontynentalnej Afryki. Jej powierzchnia liczy niemal 2040 km2. Teneryfa została uformowana przez procesy wulkaniczne około 30 milionów lat temu i do tej pory znajduje się na niej czynny, lecz uśpiony wulkan Teide. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1909 roku.

Wulkan Teide(3718 m n.p.m.) to nieoczekiwanie nie tylko najwyższy szczyt Wysp Kanaryjskich, ale także całej Hiszpanii.

Z racji swego pochodzenia krajobraz wyspy często porównywany jest do księżycowego. Olbrzymie obszary zastygłej lawy z pewnością każdemu pobudzą zmysł wyobraźni, dzięki czemu poczujemy się jak byśmy byli w kompletnie wyludnionym miejscu na końcu Wszechświata. Teneryfa to jednak nie tylko zimne, ostre i groźne skały. W regionach, które w mniejszym stopniu były nękane przez niszczycielskie siły natury, znajdziemy bogatą roślinność, przepiękne lasy i bujną tropikalną roślinność.

Podział administracyjny, waluta i język

Teneryfa podzielona jest na 31 gmin, w których mieszka około 900 tys. osób, z czego ponad 35% skupionych jest w 2 miastach: stolicy Santa Cruz de Tenerife oraz La Laguna. Językiem urzędowym na wyspie jest oczywiście hiszpański, natomiast waluta to Euro.