Gran Canaria - San Bartolomé de Tirajana

San Bartolomé de Tirajana - ciche i niewielkie miasteczko przez mieszkańców często nazywane Tunte. Położone jest na  skraju krateru Caldera de Tirajana na wysokości ok. 850 m n.p.m.

San Bartolomé de Tirajana stanowi siedzibę centrum administracyjnego regionów turystycznych zlokalizowanych na południu wyspy(m.in Maspalomas i Playa del Inglés).

Miejscowość do dnia dzisiejszego zachowała swój tradycyjny charakter. Zabudowana jest niskimi, białymi domami pomiędzy, którymi znajdują się brukowane uliczki. San Bartolomé de Tirajana z wielu miejsc oferuje niepowtarzalną panoramę na leżące w dolinie wioski i otaczające je wysokie góry.

W miasteczku znajduje się niewielki trzynawowy kościół Iglesia de San Bartolomé, którego budowę rozpoczęto w 1690 roku, natomiast ukończono dopiero w 1922 roku.

San Bartolomé de Tirajana jest doskonałą bazą do pieszych wycieczek po okolicy. Spacerując po stromych i  spokojnych ulicach naszym oczom ukazuje się krajobraz ogrodów i upraw, który jest całkiem odmienny od tych spotykanych na wybrzeży wyspy.

Miasto to słynie również z wytwarzanego tutaj likieru guindilla oraz wiklinowych koszy.