Gran Canaria - Barranco de Guayadeque

Barranco de Guayadeque - uważany za najpiękniejszy i wiecznie zielony wąwóz na wyspie. Rezerwat  Barranco de Guayadeque w dużym stopniu porośnięty jest palmowymi gajami, drzewami migdałowymi, sosnami kanaryjskimi oraz 70-cioma gatunkami endemicznych roślin. Wszystko to decyduje o tym, że jest to największa atrakcja turystyczna wschodniej Gran Canarii.

Wąwóz zamieszkiwany był niegdyś przez Guanczów. W ich języku Barranco de Guayadeque oznaczało "miejsce, którym płynie woda" i związane to było z tym, że w przeszłośći przez wąwóz przepływała rzeka. W skałach, nad jej brzegiem, Guancze wykuli swoje mieszkania, a wiele z nich zachowało się do dnia dzisiejszego.

Początek wąwozu ma miejsce w Agüimes, skąd roztaczają się przepiękne widoki na strome skały oraz tutejszą, bujną roślinność. Pierwszy, dłuższy przystanek podczas wycieczki należy zrobić w Cuevas Barmejas(Szkarłatne Jaskinie). Dotrzemy tam asfaltową drogą, która znajduje się na dnie wąwozu. Cuevas Barmejas jest jednym z tych miejsc, gdzie do dzisiaj ludzie mieszkają w swoich skalnych domach, chociaż mają kilka nowoczesny dodatków, jak na przykład elektryczność produkowaną przez baterie słoneczne. Domostwa cechują się niewielkimi podwórkami, ukwieconymi gankami oraz drzwiami osadzonymi w skałach.

W Cuevas Barmejas znajduje się również mały kościółek i tak jak inne "budynki" jest on wydrążony w jednej ze skał. Charakterystyczne elementy, na które warto zwrócić uwagę to: wąskie wejście, komnata i ołtarz z figurami świętych. Na ścianach wnętrza można również dostrzec ślady dłuta, którym wydrążono świątynię.

Za Cuevas Barmejas droga pnie się w górę przez migdałowe i oliwne gaje, które porastają zbocza skał. Kolejnym dobrym miejscem na postój jest restauracja Tagoro, która również jest współczesną jaskinią. Można w niej przekąsić lokalne przysmaki, a przy tym cieszyć się widokiem na wiecznie zieloną dolinę. Za restauracją droga zamienia się w ścieżkę, która prowadzi do jeszcze jednej osady z wydrążonymi w skale grotami.