Gran Canaria - Agaete

Agaete - malownicza miejscowość położona w północno-zachodniej części wyspy na końcu urodzajnej doliny  Valle de Agaete. Swój urok zawdzięcza pięknej, starej zabudowie, pomiędzy którą przeplatają się wąskie uliczki  i położeniu w otoczeniu bujnej roślinności. Piękne budynki ułożone wzdłuż głównego placu, stary kanaryjski kościół tworzą jedną z najbardziej malowniczych miejscowości na wyspie.

W Agaete surowy, powulkaniczny krajobraz kontrastuje z bujną roślinnością porastającą wąwóz i dolinę.

Miejsce to słynie przede wszystkim z wąwozu Barranco de Agaete na terenie, którego uprawia się banany, mango, papaje, pomarańcze, figi oraz kawę. U jego wylotu rozciąga się piękna panorama na ocean  i wielkie urwisko Tamadaba, którego skraj jest porośnięty sosnami kanaryjskimi.  
W Agaete znajdziemy wiele kwater prywatnych jak i apartamentów.

Kierując się w stronę wybrzeża dojedziemy do Puerto de Las Nieves, czyli portu, z którego odpływają  promy na sąsiednie wyspy.

Będąc w Agaete warto zobaczyć:

- El Huerto de las Flores - ogród botaniczny założony przez rodzinę De Armas, która żyła w Agaete w 19 wieku. Niemal cała roślinność w ogrodzie pochodzi z nasion oraz sadzonek przywiezionych przez De Armas z podróży po całym świecie.

- Las Salinas - to zbiór naturalnych basenów, o różnych głębokościach i wielkościach, które zwierają wodę morską. Ciekawostką jest, że woda w basenach samoczynnie się wymienia podczas przypływów oraz odpływów. Pośród zbiorkników znajduje się również miejsce gdzie można odpocząć i wykorzystać do opalania fantastyczne, kanaryjskie słońce.

- Valle de Agaete - zielona dolina, która robi niesamowite wrażenie szczególnie wiosną. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Gran Canarii. Widok jaki nam się ukaże, to oazy palmowe, plantacje kawy, pomarańczy, awokado, mango oraz winnice. Warto przejechać ją całą, gdyż na samym końcu znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na bujną i zarazem egzotyczną roślinność. W środku doliny ukaże nam się mała osada San Pedro.

Do Valle de Agaete można dotrzeć jedynie samochodem kierując się z Agaete w kierunku El Valle lub Berrazales.

Agaete

  • 001_agaete