Zakynthos - plaże

 

Zakynthos słynie z pięknych, w większości piaszczystych plaż obmywanych przez szmaragdowe wody Morza Jońskiego. Niektóre z nich są otoczone stromymi klifami, z których rozciąga się przepiękny widok na zatokę. Są idealne do odpoczynku, nurkowania oraz uprawiania sportów wodnych.

 

Do najciekawszych można zaliczyć:

1) Navagio Beach znana jako Zatoka Wraku - najpopularniejsza plaża na wyspie. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Nie tylko stała się wizytówką wyspy, ale również całej Grecji. Plaża ogrodzona jest olbrzymimi białymi klifami, które odcinają się na tle lazurowej wody. Na plaży umiejscowiony jest wrak statku. Można się tutaj dostać tylko i wyłącznie drogą morską z większości punktów na wyspie.

2) Gerakas - uważana za jedną z najatrakcyjniejszych plaż. Położona jest ok. 18 km od stolicy wyspy. Zatoka charakteryzuje się długą piaszczystą plażą, która obmywana jest przez krystalicznie czystą wodę. Dno w tym miejscu opada bardzo powoli. Miejsce to uważane jest z wyjątkowe, gdyż żółwie Caretta-Caretta składają tu swoje jaja. Przy wejściu na plażę można wypożyczyć leżaki i parasole. Każdy zostaje poproszony o zapoznanie się z regulaminem oraz z jego przestrzeganiem. Na plaży można przebywać maksymalnie do 3h. Po zmroku plaża jest zamknięta. Kilkunastu wolontariuszy dba o przestrzeganie regulaminu. W miejscu lęgowisk żółwi ustawiane są osłonki, które mają chronić jaja. Na każdej z nich znajdziemy karteczkę z przypuszczalną datą wyklucia żółwia. Plaża bywa zatłoczona, dlatego warto szukać bardziej ustronnego miejsca wzdłuż skał. Gerakas jest rajem dla przyrody, gdyż jest to miejsce wolne od kawiarni oraz restauracji.

3) Laganas - miejscowość turystyczna i plaża o tej samej nazwie znajduje się ok. 10 km na południe od stolicy wyspy. Jest to piaszczysto-żwirowa plaża mająca ok. 9 km długości. Obmywana jest przez ciepłe i krystalicznie wody. Plaża jest częścią Narodowego parku Morskiego, dlatego w miejscach często  odwiedzanych przez żółwie Caretta Caretta obowiązuje całkowity zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Na pozostałej części Laganas znajdziemy idealne miejsca do nurkowania. Nieopodal plaży Laganas znajduje się wysepka porośnięta sosnami Agios Sostis. Można do niej dojść przez drewnianą kładkę.

4) Kalamaki - piaszczysta plaża położona ok. 7 km na południe od Zakytnhos (stolica wyspy). Imponujące wrażenie robią kamieniste formacje znajdujące się bezpośrednio na plaży. Zatokę Laganas można również podziwiać z punktu widokowego na szczycie skały. Ze względu na to, iż żółwie mają tu swoje lęgowiska, miejsce to podobnie jak Gerakas jest częścią Narodowego Parku Morskiego.

5) Tsilivi - jedna z najpopularniejszych plaż na wyspie, położona ok. 7 km od stolicy wyspy. Jest to długa, piaszczysta plaża obmywana przez krystaliczną wodę. Jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych. Na plaży znajdują się leżaki z parasolami. W sezonie może być zatłoczona. W pobliżu znajdziemy wiele tawern, restauracji, sklepów oraz dyskoteki.

Plaża ta otrzymała międzynarodową nagrodę "Błękitną Flagę, która przyznawana jest najpiękniejszym plażom za czytość oraz odpowiednie zagospodarowanie terenu.

6) Spiantza - urokliwa plaża położona ok. 15 km na południe od miasta Zakythos. Jest jedną z najdłuższych na wyspie. Część plaży jest piaszczysta, a część żwirowa. Jej duże rozmiary pozwalają nie tylko na uprawianie sportów wodnych, ale również drużynowych takich jak np. siatkówka plażowa. Przy plaży znajdziemy wiele barów.

7) Xigia (Ksigia)- znajduje się ok. 18 km na północ od miasta Zakynthos. Wyjątkowość tego miejsca związana jest z dzikim, klifowym wybrzeżem porośniętym bujną roślinnością oraz ze źródłami siarkowymi, znajdującymi swoje ujście w morzu. Zapach siarki unosi się w powietrzu, a woda przy dnie jest cieplejsza. Mieszkańcy uważają, że Ksigia jest naturalnym SPA dobrym na wszelkiego rodzaju bóle. Plaża jest żwirowa usiana małymi, białymi kamyczkami. Można wynająć leżaki wraz z parasolami. Warto również popłynąć i zobaczyć niedużą jaskinię.

Niedaleko od plaży znajduje się tawerna serwująca dania z ryb oraz owoce morza.

Plaża - Tsivili

  • img_0025_640x480