Santorini - Informacje praktyczne

Podróż na Santorini:

1) Samolot:

Na wyspę można dotrzeć z prawie wszystkich międzynarodowych portów lotniczych z przesiadką w Atenach. Czas lotu z Aten trwa ok. 40 minut. W okresie letnim istnieje możliwość  skorzystania z bezpośrednich lotów czarterowych na wyspę.

2) Prom:

Regularne rejsy na Santorini odbywają się  prawie ze wszystkich wysp Cyklad oraz z portu w Salonikach, Pireusie i na Krecie. Podróż trwa ok. 5-9 h. Jednak najszybszym środkiem transportu są łodzie, które odpływają z większości wysp. Podróż wówczas trwa max. 5h.

Z Krety na Santorini można dotrzeć na 3 sposoby:

Można wybrać się na wycieczkę zorganizowaną i wykupioną bezpośrednio u swojego rezydenta. Koszt waha się od 120 - 140 Euro od osoby. Aby zaoszczędzić możemy poszukać ofert rejsów na Santorini w lokalnych biurach podróży, wówczas koszt wycieczki to 100 Euro od osoby.  Czas trwania rejsu promem trwa ok. 4:30 min i kosztuje ok. 30Euro od osoby, natomiast katamaranem  podróż trwa ok. 1:45 h i bilet kosztuje ok. 45 Euro .


Waluta

Obowiązującą walutą na wyspie jest EURO.


Czas lokalny

Na Santorini obowiązuje czas lokalny Universal Time Clock (UTC), co oznacza, że jest o godzinę do przodu w porównaniu do czasu obowiązującego w Polsce.


Formalności wizowo-paszportowe

Grecja tak jak Polska należy do krajów członkowskich w UE zatem podczas podróży musimy posiadać ze sobą jedynie dowód osobisty lub paszport.


Elektryczność

Standardowe gniazdka - takie jak w Polsce. Prąd zmienny 220 V (50 Hz). 


Komunikacja miejska

Komunikacja na wyspie jest dosyć dobrze zorganizowana. Autobusy w sezonie kursują mniej więcej co 20 min. do takich miejscowości jak: Ia, Kamari, Perissy, Akrotiri. Podróżowanie tym środkiem transportu ma również swoje wady. Jednym z nich jest to, iż ostatni kurs wykonywany jest o ok. godz. 21.  W sezonie autobusy zazwyczaj są przepełnione i  nie są w stanie zabrać wszystkich oczekujących z przystanku.


Wypożyczanie samochodów, rowerów i motorowerów

Na wyspie najwięcej wypożyczalni znajdziemy w miejscowościach: Ia,Fira, Kamari oraz w porcie Ormos Athinios. Aby móc wypożyczyć samochód należy posiadać prawo jazdy minimum 1 rok oraz mieć ukończone 21 lat.
Zwiedzanie wyspy jednośladem jest również doskonałą formą spędzania wolnego czasu, a w dodatku bardzo oszczędną. Aby wypożyczyć rower lub motorower musimy posiadać prawo jazdy.


Banki i bankomaty:

Banki znajdziemy w takich miejscowościach takich jak: Ia, Fira czy też Kamari. Natomiast bankomaty znajdziemy w wielu miejscach na wyspie (m.in. w porcie oraz na lotnisku).

 

Galeria - Thira

  • thira_00

Galeria - Ia(Oia)

  • 000_Ia

Galeria - Fira

  • 000_fira

Galeria - Santorini

  • 000_santorini