Kreta - Rethymno

Rethymno - wielotysięczne miasto położone w północnej części Krety. Oddalone 45 km na wschód od Chanii i 80 km na zachód od Iraklionu. Tutaj znajduje się siedziba Wydziału Filozofii Uniwesytetu Kreteńskiego, Wyższa Szkoła Nauk Socjologicznych i Politycznych oraz Instytut Studiów Śródziemnomorskich. Rethymno jest stolicą tego regionu, węzłem komunikacyjnym oraz handlowym.

 

Rethymno podobnie jak Chania i Iraklion posiada minojskie korzenie oraz różne pozostałości po cywilizacji tureckiej. Jednak tym, co jest niepowtarzalne w innych miastach, to na pewno weneckie gotycko-renesansowe pałace, posiadające przepięknie, zdobione portale, zabytkowe i unikalne kołatki starych drzwi, które nadają im niepowtarzalnego charakteru.

 W 1573 roku zaczęto budowę Fortezzy. Ta data wyznacza czas osiedlenia Wenecjan w Rethymno.

 

 

Za ich panowania w mieście powstało m.in. fontanna Rimondi, zegar słoneczny oraz wąskie uliczki, które prowadziły do świątyń, dworów oraz klasztorów.

 

 

W 1964 roku miasto zostało przejęte przez Turków, którzy budowali liczne meczety oraz minarety, nadając Rethymno orientalnego charakteru. Obecnie stare miasto jest żywym muzeum zabytków minionych lat. Pomimo II wojny światowej wiele weneckich oraz tureckich zabytków możemy podziwiać w obecnych czasach.
Najbardziej zjawiskowe zakątki miasta skupione są pomiędzy twierdzą, portem a katedrą.

 

 

Co warto zobaczyć w Rethymno:

 

-> port wenecki z przepiękną latarnią, która została wybudowana przez Turków w XVII wieku. Obecnie cumują tam jachty oraz łodzie rybackie. Natomiast w południowej części znajdziemy statki wycieczkowe, zabierające turystów na rejsy wzdłuż wybrzeża. W pobliżu portu znajdziemy wiele tawern oraz restauracji.

-> Weneckie rezydencje znajdujące się przy ulicy Arkadiou są warte uwagi ze względu na ich fasady przypominające pałace renesansowe obecne w Wenecji.

-> Ruiny weneckiej Fortezzy - znajdujące się w sercu starego miasta. Niegdyś fort otoczony grubymi murami, dzisiaj pozostałości pałacu weneckiego i magazynu wojskowego. Teren dosyć dziki, na którym w dobrym stanie zachowały się kościół, meczet oraz amfiteatr. Do Fortezzy można dojść uliczkami ze starego miasta lub iść wzdłuż wybrzeża stosując się do drogowskazów. Zwiedzanie Fortezzy kosztuje ok. 4 euro, studenci wstęp bezpłatny.

-> Muzeum Archeologiczne - znajduje się przy wejściu do Fortezzy. Znajdziemy tam sarkofagi, ceramikę, biżuterię (kultura minojska), posążki mykeńskie, monety oraz naczynia z brązu i szkła. Wszystkiego przedmioty pochodzą z terenów wykopaliskowych w Elefthernie, Armeni oraz Monastiraki.
Koszt wstępu to ok. 3 euro.

-> Miejska Galeria Sztuki L. Kanakakisa - jest idealnym miejscem dla osób interesujących się sztuką.  Znajdziemy tam obrazy oraz szkice współczesnych greckich malarzy.

-> Fontanna Rimondi - znajduje się na placu Platanos. Ta część miasta ma niezwykle arystokratyczny charakter ze względu na wznoszące się dawne rezydencje weneckie. Możemy tu również odpocząć w jednej z wielu kawiarni znajdujących się w tym miejscu.

-> Muzeum Historyczno - Folklorystyczne - znajdziemy tam przedmioty codziennego użytku, hafty, koronki, monety, dokumenty. Wszystkie te rzeczy pochodzą z okresu od XVII w do XX w. Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku, a bilet wstępu kosztuje ok. 4 euro.

->  Muzeum Morskie - znajdziemy tam kolekcję muszli oraz gąbek.

-> Kościół Św. Franciszka (Agios Frangiskos) - bazylika z drewnianym dachem wybudowana w weneckim stylu. Wejście do Bazyliki zdobione jest bramą w stylu korynckim.

-> Meczet Nerandzes - powstały w 1890 roku przez Wenecjan. Charakteryzuje się ozdobionymi balkonami wraz z wieżą. Obecnie wykorzystywany jest jako sala koncertowa szkoły muzycznej.

 

Rethymno jest nie tylko miastem, które słynie ze swoich pięknych zabytków, ale również z różnego rodzaju przedsięwzięć, które są tutaj organizowane. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć imprezy kulturalne, odbywające się latem oraz zimą.

 

 

Latem w Rethymno odbywa się Festiwal Renesansowy, którego początki sięgają 1987 roku. Przedstawienia, koncerty oraz zabawy taneczne odbywają się na terenie Twierdzy Weneckiej.

 

 

Zimą Rethymno słynie z karnawału (Apokria). Mieszkańcy czynnie uczestniczą w przygotowaniach, przebierają się oraz biorą udział w ulicznych maskaradach. Kolejnego dnia zabawa przenosi sie do pobliskich wiosek, gdzie odgrywane są satyry oraz przedstawienia w towarzystwie dźwięków liry i smacznego wina.

 

Mówiąc o Rethymno nie możemy zapomnieć, iż jest to kurort turystyczny. Wybrzeże miasta charakteryzuje się długą, 12 km piaszczystą plażą obmywaną przez krystalicznie czystą wodę. Jest świetnym miejscem, dla osób pasjonujących się sportami wodnymi. Niedaleko plaży znajdziemy wiele tawern, restauracji oraz luksusowych hoteli.

 

Galeria - Rethymno

  • img_5702_1200x800