Kreta - Knossos

Knossos - miejscowość położona kilka kilometrów od Iraklionu, gdzie prowadzone są najsłynniejsze prace archeologiczne w legendarnym Pałacu Minojskim lub znanym pod inną nazwą Labirincie Minotaura. Tak to właśnie tego miejsca dotyczą mity i legendy o:

- Minotaurze - postaci przedstawianej jako pół-byk, pół-człowiek,

- Dedalu i Ikarze - czyli genialnym rzemieślniku, który zaprojektował Pałac Minojski, a także uciekł z niego wraz z synem Ikarem przy użyciu samodzielnie stworzonych skrzydeł z piór i wosku,

- królu Minosie - potężnym władcy Krety, który ustanawiał również prawo na wyspie, a po śmierci rzekomo został sędzią w Hadesie.

 

Pałac w Knossos to przede wszystkim stolica kultury minojskiej. Wybudowany został około 2000 roku p.n.e. i posiadał burzliwą historię. Budowla była dwukrotnie zrównana z ziemią. Pierwszy raz siłą niszczącą było prawdopodobnie olbrzymie trzęsienie ziemi około 1700 roku p.n.e. Na miejscu ruin powstał obiekt jeszcze okazalszy, wspanialszy i był stopniowo rozbudowywany. Kres tego zabytku zbiegł się ze schyłkiem cywilizacji minojskiej około 1400 roku p.n.e., kiedy to kraj został najechany przez plemię Achajów.

Prace archeologiczne w Knossos rozpoczęły się pod koniec XIX wieku, kiedy to ulewne deszcze zaczęły odsłaniać ukryte pod ziemią skarby. Obecnie Pałac Minojski został zrekonstruowany według wizji Artura Evans'a.  Z pewnością dzięki tym działaniom jesteśmy w stanie uświadomić sobie potęgę kultury minojskiej. Wizje Evans'a poddane zostały jednak ostrej krytyce, ze względu na to, że nie zachowały się żadne dowody na to jak w rzeczywistości wyglądały budowle w Labiryncie. Nie zmienia to faktu, że Knossos powinno być obowiązkowym punktem programu dla osób odwiedzających Kretę.

Galeria - Knossos

  • 01_knossos