Kreta - Frangokastello

Frangokastello - nieduża nadmorska miejscowość położona w południowo-zachodniej części Krety, 14 km od Chora Sfakion. Ta niewielka równina usytuowana w cieniu Gór Białych, charakteryzuje się wydmami otaczającymi szeroką, piaszczystą plażę, która obmywana jest przez płytkie morze i uważana jest za jedną z niewielu naturalnych niespodzianek Krety.

 

Frangokastello jest idealnym miejscem turystycznym zarówno dla miłośników "leniuchowania" jak i osób lubiących chodzić po górach. Ze względu na lazurowe oraz płytkie morze z piaszczystym dnem miejsce, to uważane jest za doskonałe dla rodzin z dziećmi. W Frangokastello początek mają trasy w góry, biegnące do wąwozu Imbros oraz wąwozu Kalikratis. Istnieje tutaj możliwość wynajęcia apartamentów.

 

Bezpośrednio przy plaży znajdują się mury zamku Frangokastello, który został wybudowany w 1371 r. przez Wenecjan w celu schronienia przed piratami. W ciągu wieków był w posiadaniu Wenecjan, Turków oraz Greków. W historii tego miejsca, (za czasów panowania Turków) wpisała się data 17.05.1828 roku. Sześciuset Greków walczyło z kilkutysięczną armią turecką. 338 obrońców na czele z Hadzi Michalis Dalianis poniosło śmierć.

Legenda głosi, że w rocznicę ich śmierci, duchy spacerują po plaży i zamku  przed wschodem słońca.

 

Forteca została zniszczona przez Mustafę Pasha, aby nie była używana przez rebeliantów. Natomiast w czasach wielkich rewolucji na Krecie (w latach 1866-1869) w celu kontroli wyspy, został zmuszony do jej odnowy. Obecnie to miejsce ma na celu przypomnienie tej krwawej dla Greków historii. Zamek składa się z czterech kwadratowych wież, połączonych ścianami osłonowymi, zwieńczone blankami. Nad głównym wejściem widnieje skrzydlaty lew Św. Marka.

 

Niedaleko zamku znajduje się kościół Agios Nikitaa, który powstał na miejscu wczesnochrześcijańskiej  bazyliki. Piękna mozaika podłogowa zachowała się do dnia dzisiejszego.

Zwiedzanie ruin jest bezpłatne.

Galeria - Frangokastello

  • frangokastello_1