Kreta - Chania

Chania(Xania) -  to była stolica Krety i urocze miasteczko portowe, leżące u stóp wzgórza Kastelli, gdzie rok rocznie ściągają rzesze turystów. Chania swą wyjątkowość zawdzięcza burzliwej historii i  jednoczesnym wpływom średniowiecznej kultury minojskiej, tureckiej, weneckiej i oczywiście greckiej. Wszystko to uzupełnione jest współczesnymi tawernami, barami, promenadami i poprzeplatane luksusowymi hotelami.

 

Chania została zbudowana na ruinach starożytnej osady Kidonia, której pozostałości można zobaczyć na wzgórzu Kastelii.

 

W gąszczu krętych i wąskich uliczek odnaleźć można warsztaty trudniące się tradycyjnym rzemiosłem: wyrobem ceramiki, tkactwem i haftem. Lokalne sklepiki to z kolei okazja na zakup pamiątek, biżuterii oraz wyrobów z oliwy i miodu, a także skóry. Warto również spróbować oferowanych przysmaków kuchni greckiej. Chania to także jedno z centrów kreteńskiej edukacji i kultury. Znajdziemy tutaj uczelnie wyższe, natomiast w ciągu roku organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalno - rozrywkowych.

Nowa część miasta rozwija się zgodnie z europejskimi trendami, toteż głównym celem naszych wycieczek z pewnością będzie jego zabytkowy rejon. Serce Chanii to rejony otoczone przez wenecki mur obronny. Wędrując przez labirynty krętych uliczek, mijamy wiele średniowiecznych budynków. Większość z nich zostało zamienionych w domy, hotele i restauracje.  Po dotarciu do nadbrzeża, naszym oczom ukazuje się Port Wenecki z latarnią. W tym miejscu miłośnicy flory i fauny mogą skorzystać z oferowanych przez Kreteńczyków wycieczek(koszt 5-10 Euro) i wybrać się na rejs małą łódką ze szklanym dnem , aby podejrzeć morskie życie.

 

Co warto zwiedzić w Chanii:

- Muzeum Morskie - odnajdziemy tutaj kolekcje eksponatów zawierających rekonstrukcje statków, kompasy, stare dokumenty i książki, obrazy, fotografie, ubrania marynarki, muszle.  Jedną z atrakcji jest pomieszczenie symulujące fragment łodzi podwodnej.

- Muzeum Archeologiczne - zawiera ekspozycje kultury minojskiej, hellenistycznej, weneckiej i rzymskiej.
Można tutaj zobaczyć wiele przedmiotów poczynając od kamiennych i glinianych posążków, poprzez wszelakie wyroby z metalu, kończąc na monetach.

- Muzeum Bizantyjskie - to niewielkie zbiory mozaik, ikon oraz biżuterii.

- stare miasto z portem weneckim i latarnią - XVI-sto wieczna architektura, na którą składa się także 9 arsenałów, służących do przechowywania broni.

- meczet janczarów - budowla pokaźnych rozmiarów zwieńczoną białą kopułą. W środku nie znajdziemy jednak żadnych eksponatów, natomiast zamiast tego zazwyczaj znajduje się tam galeria obrazów jednego z lokalnych artystów.

- hala targowa - nietuzinkowy budynek wzorowany na targu w Marsylii. Odnajdziemy tutaj niemal wszystkie lokalne wyroby.

- park miejski - dobre miejsce na chwilę relaksu pośród zieleni oraz kwiatów.

 

 

Chania - port

  • 000_chania_port

Galeria - Chania

  • 000_chania