Kreta - pamiątki

Zbliża się koniec naszego wypoczynku na Krecie. Zjechaliśmy wyspę wzdłuż i wszerz. Przyszedł moment, w którym należy się zastanowić, co oprócz wspomnień możemy przywieść ze sobą do kraju. Propozycji jest dosyć sporo. Spacerując w większych miastach, wąskimi uliczkami mamy wiele małych sklepików z biżuterią, z ręcznie malowaną porcelaną, figurkami zrobionymi z drewna bądź albumami wykonanymi z trawy morskiej z napisem Kreta. Między tymi sklepami można dostrzec również sklepiki oferujące wyroby wytwarzane na wyspie. Jeśli chcemy zabrać ze sobą kawałek Krety, to powinniśmy postawić na produkty regionalne. Wybór wcale nie jest taki oczywisty.

Dla osób ceniących sobie wysoką jakość produktu polecamy oliwę z oliwek. Śródziemnomorski klimat Krety pozwala na uprawę gai oliwnych, które rosną w dolinach oraz na górzystych terenach wyspy. Oprócz wysokiej jakości, kreteńską oliwę z oliwek charakteryzuje wspaniały aromat i niepowtarzalny smak. Ceny oliw zaczynają się już od 3,50 Euro.

Kolejnym produktem pozyskiwanym z upraw drzew oliwnych są oliwki. Na wyspie można znaleźć ich różne rodzaje. Zazwyczaj pakowane są próżniowo, a ceny zaczynają się od 1,80 Euro za 200 g. Możemy również zdecydować się na kosmetyki wyprodukowane na bazie oliwy z oliwek. Do dyspozycji mamy tutaj różnego rodzaju kremy, balsamy oraz mydła. Cena za mydełko zaczyna się od 0,80 Euro za kostkę. Do wyboru mamy: tradycyjne, cynamonowe, jaśminowe czy z zieloną herbatą.
Kolejnym produktem, który proponujemy zabrać ze sobą z Krety to miód. Klarowny o złotym kolorze i wyszukanym smaku. Możemy znaleźć słoiczki z samym miodem, lub połączone np. z migdałami, orzechami laskowymi itp. Ceny miodu kształtują się od 2,20 Euro za mały słoiczek.
Nie możemy zapomnieć o winach oraz raki i ouzo. Tradycja winiarska na wyspie liczy 4 tysiące lat. Wina kreteńskie są zazwyczaj czerwone i wytrawne. Wiele winnic otwartych jest dla turystów. Można tam pojechać, poznać historię i spróbować win. Kreteńczycy własnej produkcji mają również ouzo i raki. Można je kupić w ozdobnych butelkach. W wielu sklepach istnieje możliwość degustacji.

Nie można przejść obojętnie obok pięknych wyrobów rzemieślniczych. Kilka wiosek na wyspie zajmuje się garncarstwem oraz tkactwem (oparte na tradycji epoki minojskiej). Ich wyroby można kupić w wielu miejscach na Krecie, natomiast najtaniej jest bezpośrednio u nich w Margites.

Powyżej zostały przedstawione propozycje pamiątek, które są darami ziemi kreteńskiej i jej kultury. Decyzja, na którą z nich się zdecydujemy, należy do nas.