Egipt - Sakkara

Sakkara - starożytna nekropolia położona jest ok. 33 km na południe od Kairu. Należy do oddalonej o ok. 5 km na zachód Memfis. Sakkara była miejscem, gdzie chowano zmarłych królów, dostojników oraz inne ważne osobistości państwoweh począwszy od czasów I dynastii a skończywszy na czasach ptolemejskich oraz rzymskich.

 

Sakkara została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku.

Zabytki, które warto zobaczyć:

1) Piramida schodkowa faraona Dżesera - jest to najsłynniejszy zabytek w nekropoli oraz najstarsza ze wszystkich piramid w Egipcie. Została wzniesiona przez władcę III Dynastii faraona Dżesera w ok. 2650 r.p.n.e. Pierwsza na świecie monumentalna budowla została zbudowana z sześciu segmentów w kształcie grobowców komorowych. Materiałem wykorzystanym jako budulca były ociosane kamienie. Niegdyś miała wysokości ok. 62 m, natomiast obecnie mierzy ok. 60 m. Kompleks grobowy, w którego w skład wchodzi piramida z kaplicami i dziedzińcami została zaprojektowana przez Imhotepa - architekta faraona. Teren wokół piramidy schodkowej został zagospodarowany w taki sposób, aby stworzyć małe miasteczko z przylegającymi do niej budowli, które były niezbędne do życia władcy. Cały kompleks otoczony murem o wysokości ok. 10 m. W różnych miejscach zespołu grobowego umieszczono liczne posągi. W środku zamurowanej komory umiejscowiono posąg samego władcy Dżosera w pozycji siedzącej. Do wnętrza piramidy można wejść tylko i wyłącznie za pozwoleniem. Wewnątrz nie jest oświetlona.

 

2) Piramida Unisa - została wybudowana przez ostatniego władcę starożytnego Egiptu V dynastii Unisa. Niegdyś jej wysokość wynosiła ok. 42 m, natomiast obecnie mierzy jedynie ok. 19 m, co oznacza, ze jest najniższą piramidą znajdującą się w nekropolii Sakkar. W skład kompleksu grobowego Unisa wchodzi: świątynia dolna, rampa procesyjna, świątynia górna, piramida właściwa oraz mała piramida kultowa. Piramida Unisa zachowała się w gorszym stanie niż piramida Dżesera, jednak widoczne są na zewnątrz fragmenty okładzin wapiennych. Kompleks grobowy jest również bardzo zniszczony.

 

Piramida Unisa jest bardzo ważna dla historii starego Egiptu, ponieważ w jej wnętrzu znaleziono po raz pierwszy hieroglificzne inskrypcje, które obecnie są nazywane "Tekstami Piramid", zbiór staroegipskich tekstów religijnych, zaklęcia, hymny, mity związanych z kultem zmarłych. Teksty usytuowane były na ścianach korytarzy oraz komor grobowych.

3) Klasztor Św. Jeremiasza - ruiny usytuowane są naprzeciw wejścia do Piramidy Unisa. Klasztor prowadził swoją działalność w okresie koptyjskim. Został zniszczony w X stuleciu.

 

Eksponaty pochodzące z tego miejsca można podziwiać w Muzeum Koptyjskim.

4) Grobowce Mereruki i Kagemni - dwie mastaby znajdujące się na północny wschód od kompleksu budowli Dżesera. Jest dobrze zachowanym grobowcem należącym do wezyra władcy VI dynastii - Tetiego. Ściany od wewnętrznej strony budowli pokryte są pięknymi płaskorzeźbami, które datuje się na okres Starego Państwa. Przedstawiają sceny z życia codziennego elit takie jak: polowania, muzykę, taniec, ogrodnictwo czy hodowlę zwierząt.

 

5) Mastaba Anchmahora ("grobowiec lekarzy") - znajduje się przy grobowcu Kagemni. Ściany mastaby są również ozdobione oraz przedstawiają sceny z życia codziennego. Motywem przewodnim tego miejsca jest wizerunek jubilerów, rzemieślników, lekarzy oraz kowali.

 

6) Serapeum - jest to grobowiec św. byka Apisa. Miejscem warte odwiedzenia ze względu na znajdujące się  tam mumie byków pogrzebanych w dużych sarkofagach wykonanych z kamienia.

 

W opisie Egiptu przedstawionego przez Heroda, główny motyw związany jest z bykiem Apisem.

 

Będąc w tym miejscu warto udać się na północ, gdzie znajduje się cmentarz zmumifikowanych zwierząt takich jak: trzy gatunki ibisów oraz pawianów.

 

Oprócz wymienionych powyżej miejsc znajdziemy tam takie zabytki jak:
- piramida Pepiego I;
- piramida Pepiego II;
- Kompleks grobowy Dżedkare Izezi;
- grobowiec Szepseskafa;
- grobowce perskie.

W 1861 roku w grobowcu dostojnika Czenery odnaleziono Tablice z Sakkary, na której widnieje zapis imion władców egipskich.

 

W piramidach Unisosa, Pepiego I, Piepiego II i Tetiego znaleziono na ścianach zbiór hieroglificznych inskrypcji zwanych Tekstami Piramid.

 

Nekropolia Sakkara jest czynna codziennie w godzinach 8:00 - 16:30. Wstęp jest płatny.

 

 

 

Piramida Dżezera

  • 00_piramida_dzesera

Piramida Unisa

  • 00_piramida_unisa