Egipt - Kair

Kair (al-Qahira) - to nie tylko stolica Egiptu, ale również największe miasto w Afryce. Kair położony jest nad Nilem w  północnej części kraju. Jego powierzchnia równa jest 213 km2 i  Zamieszkuje tam ok. 17 mln osób. Kair nazywany jest "Matką Świata" i niewątpliwie jest największym centrum arabskiego świata.

Słynne Baśnie 1001 nocy powstały w Kairze.

1992 roku w Kairze miało miejsce trzęsienie ziemi, które pochłonęło 1000 ofiar.

Miasto podzielono na 14 dzielnic, do najciekawszych można zaliczyć:
- Współczesny Kair - charakteryzuje się plątaniną nowoczesnej architektury z dawną elegancją. Położony jest wokół Majdan at-Tahrir, czyli ogromnego placu, z którego mierzy się wszelkie odległości w Egipcie.
- Stary Kair - najstarsza część miasta położona jest po wschodniej stronie Nilu. Charakteryzuje się gęstą zabudową oraz wąskimi i zatłoczonymi zaułkami. Znajduje się tam duża ilością zabytków pochodzących  z okresu rzymskiego, chrześcijańskiego oraz duża ilość meczetów.
- przedmieścia - znajdują się po zachodniej stronie Nilu. Zostały zbudowane na dawnych terenach rolniczych, wzorowanych na trendach zachodnioeuropejskich np. Paryża po 1870 roku. Dzielnice te charakteryzują się otwartymi przestrzeniami, szerokimi uliczkami, alejami oraz zielenią.

 

Od XIX wieku Kair stał się dużym centrum turystycznym. Znane na całym świecie zabytki, duża liczba muzeów, meczetów sprawiło, że turyści często i chętnie odwiedzają to miasto. Kair jest najludniejszym miastem w Afryce, w którym tętni życie. Jest nie tylko zatłoczonym, ale i głośnym miejscem. Każdy znajdzie coś dla siebie. Można tutaj zobaczyć najcenniejsze zabytki Egiptu pochodzące z czasu faraońskiego, rzymskiego, islamskiego oraz z życia Koptów, a także pospacerować po średniowiecznym rynku lub promenadą ciągnącą się wzdłuż Nilu. Chętni mogą poznać jeszcze więcej historii w licznych muzeach. Kair oferuje bogatą bazę noclegową począwszy od 5* kompleksów hotelowych wraz z SPA, a skończywszy na niedrogich hotelikach. Można także zatrzymać się w jednym z luksusowych hoteli z widokiem na piramidy, rzekę lub parki. W centrum miasta znajdziemy wiele kin, teatrów,  klubów muzycznych oraz centra handlowe.

 

Co warto zobaczyć będąc w Kairze:

- Muzeum Egipskie (Majdan at-Tahrir) - otwarte zostało w 1902 roku w neoklasycznym budynku za czasów panowania Abbasa II Hilniego. W muzeum znajduje się jedna z największych kolekcja sztuki egipskiej.
Zwiedzając można podziwiać:
- traidy Mykerinosa z Gizy;
- malowidła oraz rzeźby pochodzące z okresu hellenistycznego;
- skarby pochodzące z grobowca Tutanchamona;
- złota maska Tutanchamona;
- zmumifikowane zwierzęta;
- mumie takich faraonów jak: Setiego I, Ramzesa, Totmesa IV - zostały odnalezione w Luksorze. (wstęp do sali jest dodatkowo płatny);
Muzeum czynne jest codziennie w godzinach od 9 do 17. W kasach muzeum można nabyć przewodnik przydatny podczas zwiedzania.

- Wieża Kairska - jest to wieża telewizyjna znajdująca się w samym centrum miasta na wyspie Zamalek. Jej wysokość wynosi ok. 185 m. Z wieży można podziwiać piękną panoramę miasta lub zjeść posiłek w obrotowej restauracji z pięknym widokiem na Kair. Wstęp na wieżę jest płatny.

- Muzeum Sztuki Islamu - zgromadzono w nim jedną z największych kolekcji eksponatów pochodzących z czasów rozkwitu islamu. Do nich można zaliczyć: ręcznie pisane egzemplarze Koranu, fontannę pochodzącą z czasów panowania Mameluków, islamską ceramikę, tkaniny, rzeźby, manuskrypty oraz broń.
Muzeum znajduje się na skrzyżowaniu dróg Szari Port Said i Szari al-Kala'a.

- Meczet Muhammada Alego - znajduje się w południowej części Cytadeli. Został zbudowany w XIX wieku w stylu osmańskim. Wzornictwo budowli oraz jej dekoracja mało mają wspólnego ze sztuką egipską. Wnętrze meczetu jest bogato udekorowane. Znajduje się tam również grobowiec Muhammada Alego. Do meczetu można wejść tylko i wyłącznie w odpowiednim ubraniu i boso. Zabytkiem pochodzącym z okresu budowy meczetu jest zegar (dar od króla Francji Ludwika I z 1846 roku) znajdujący się na dziedzińcu.

- Cytadela - majestatyczna twierdza usytuowana jest na wzgórzu Mukkatom. Widoczna z każdej części miasta Cytadela została zbudowana w latach 1176 - 1183 r. przez Saka ah-Din'a (Saladyna). Niegdyś była siedzibą władców egipskich. Cytadela była rozbudowywana przez kolejnych władców i w końcu stała się niedużym miastem podzielonym na dwie dzielnice. Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych i najliczniej odwiedzanych  zabytków przez turystów.  
Cytadela jest nie tylko jednym z symboli Egiptu, ale również miejscem, w którym znajdziemy takie słynny Meczet Muhammada Alego oraz liczne muzea:
- Muzeum Policji;
- Muzeum Powozów;
- Muzeum Wojska.

- Meczet an-Nasira Muhammada - położony jest pomiędzy bramą prowadzącą do północnego skrzydła Cytadeli, a świątynią. Meczet został zbudowany w XIV wieku. Minarety zostały zbudowane w stylu perskim natomiast kolumny charakteryzują się pomieszaniem takich styli jak: faraońskiego, rzymskiego oraz greckiego.

- Dzielnica Koptyjska - najstarsza część miasta, w której widoczne są pozostałości po rzymskim jak i chrześcijańskim Babilonie. Obecnie zamieszkiwana jest przez ok. 100 Koptów. Dzielnica ta po dzień dzisiejszy jest częścią egipskiego chrześcijaństwa w Kairze. Miejsce to charakteryzuje się wąskimi, brukowanymi uliczkami po stronach których rozsiane są stare kościoły. Wejścia do Świątyń znajdują się zazwyczaj poniżej poziomu ulic. Ich wnętrza charakteryzują się prostotą dekoracji, starymi ikonami oraz niepowtarzalną atmosferą.

- Muzeum Koptyjskie - placówka znajduje się na obszarze  rzymskiej Twierdzy Babilońskiej. Muzeum zostało założone przez tutejszych darczyńców. Wśród eksponatów można zobaczyć: dokumenty egipskich chrześcijan, artefakty, statuetki, które ukazują historyczny wpływ starożytnej Grecji, Egiptu, Rzymu, Imperium Bizantyjskiego oraz Osmańskiego. Po obcowaniu z przeszłością, możemy odpocząć na dziedzińcu otoczonym ogrodami.

- Kościół al Mu'alaqa (Zawieszony) - znajduje się w dzielnicy koptyjskiej na południe od Muzeum Koptyjskiego. Uważany jest za jeden z najstarszych w Egipcie oraz jest najpiękniejszym na Bliskim Wschodzie. Kościół wzniesiony jest na 13 filarach, które nawiązują do Jezusa i 12 apostołów.

 

Nazwa Wiszący (Zawieszony) pochodzi od położenia nawy nad bramą prowadzącą do Fortecy Babilońskiej.

- Miasto Umarłych - położone jest u podnóża gór Muqattam na północ od Cytadeli. Dzielnica ta to tak naprawdę dwa duże połączone  ze sobą cmentarze (północny i południowy). Pomimo tego, że powstały w różnych okresach czasowych oraz były oddzielone od siebie granią z wapienia noszą miano Miasta Umarłych. Szacuje się, że teren zamieszkiwany jest przez ok. 3 mln ubogiej społeczności.  Miasto Umarłych przypomina labirynt szerokich ulic i małych zaułków powstałych pomiędzy wiekowymi grobowcami. Miejsce to mieszkańcy podzielili na kilka dzielnic, których nazwy zostały zapożyczone od meczetów takich jak np. Saida Aisza, Saida Nafis. "Miasto" to charakteryzuje się ogromną ilością meczetów, minaretów oraz mauzoleów znajdujących się pomiędzy grobami. Lokatorzy nekropolii mieszkają w misternie zbudowanych domach lub w grobowcach.

 

Niegdyś groby były obudowywane ścianami tworząc pokój lub kilka pomieszczeń. Miało to na celu stworzenia miejsca, w którym przybysze odwiedzający groby z daleka mogli odpocząć po podróży.

Nie zobaczymy tu żadnych ozdobnych nagrobków, wieńców ani palących się zniczy. Jedyne co jest widoczne, to nazwiska pochowanych osób. Życie toczy się tutaj całkiem normalnie. W zrujnowanych grobowcach funkcjonują restauracje oraz sklepy. Dzieci grają w piłkę, a starsze osoby spędzają czas przed meczetami na czytaniu Koranu.
Wybierając się do Miasta Umarłych należy pamiętać o kilku wskazówkach:
- kobiety powinny mieć nakrycie głowy, długą spódnicę lub spodnie oraz bluzkę zakrywająca ramiona;
- nie wolno spożywać alkoholu;
- nie wolno okazywać sobie czułości;
- opuścić to miejsce przed zachodem słońca ze względu na to, iż większa część uliczek nie jest oświetlona i można się zgubić.
Czy miejsce to jest bezpieczne dla zwiedzających? Opinie na ten temat są podzielone, dlatego najlepiej wybrać się tam wycieczką zorganizowaną.

- Bazar Khan El Khalili - największy jarmark znajdujący się w islamskiej dzielnicy Kairu. Obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Można tu nie tylko nabyć różnego rodzaju pamiątki, ale również napić się wyśmienitej kawy.

Galeria - Kair

  • 001_kair

Muzeum Egipskie

  • muzeum_egipskie_0

Galeria - Cytadela

  • cytadela_0

Meczet Ibn Tulun

  • meczet_ibn_tulun_0

Wieża Kairska

  • wieza_kairska_0

Dzielnica Koptyjska

  • 001_dzielnica_koptyjska