Egipt - Giza

Giza - trzecie pod względem wielkości miasto w Egipcie. Ustyowane jest na zachód od Kariu na lewym brzegu Nilu. Obecnie uważane jest za dzielnicę Kairu. Giza słynie z najbardziej wzbudzających zachwyt monumentalnych budowli jakimi są piramidy. Większość z nich powstała na terenie miasta w XXV w.p.n.e.

Piramidy oraz ślady państwa były już obiektem zainteresowań w starożytności.

Do zespołu piramid w Gizie wlicza się trzy największe piramidy zbudowane w starożytnym Egipcie. Do nich zalicza się Piramidę Cheopsa, Piramidę Chefrena oraz Piramidę Mykerinosa. Każda z nich została zbudowana na kształt ostrosłupa na podstawie kwadratu.

W 1979 roku zespół starożytnych budowli został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Do najsłynniejszych atrakcji turystycznych w Gizie zalicza się:


1) Wielka Piramida Cheopsa (Achet-Chufu - Horyzont Chufu)- największa i dobrze zachowana do dnia dzisiejszego piramida w Gizie, w której pochowano faraona Cheopsa. Została zbudowana ok. 2560 r.p.n.e. Jej pierwotna wysokość wynosiła ok. 150 m, natomiast obecnie mierzy ok. 139 m wysokości.

Warstwy miękkiego wapienia oraz granitowe bloki piramidy były cennym łupem od XI wieku.

Składa się na nią ok. 2,4 mln bloków kamiennych. Każdy z nich waży ok. 2,5 tony, co sprawia, że Piramida Cheopsa jest najcięższą budowlą o całkowitej masie ok. 6000 ton. Boki piramidy zorientowane są zgodnie z kierunkami świata. Wejście znajduje się w ścianie północnej. Wewnątrz Wielkiej Piramidy można podziwiać wielką galerię o kroksztynowym stropie.

Piramida wewnątrz składa się z takich pomieszczeń i korytarzy jak:
- Korytarz Zstępujący;
- Niedokończona Komora;
- Korytarz Wstępujący;
- Komora Królowej;
- Komora królewska z sarkofagiem.

 

Piramida Cheopsa została przez Greków uznana za jeden z Siedmiu Cudów Świata.

Po świątyni pogrzebowej faraona Cheopsa zostały jedynie szczątki bazaltowej posadzki oraz dwa kanały.

Wnętrze piramidy można zwiedzać odpłatnie codziennie w godzinach od 8:30 - 16:00.

 

2) Piramida Chefrena - druga co do wielkości piramida w Gizie, która jest grobowcem faraona Chefrena (syn Cheopsa). Położona jest na południe od Piramidy Cheopsa. Ukończenie budowli datuje się na 2566 r.p.n.e. Piramida Chefrena została zbudowana z dużych bloków skalnych, a każdy z nich waży 2,5 tony.

Bloki z wapienia sprowadzano z półwyspu Synaj, natomiast skały z granitu z okolic Abu Simbel.

Na wierzchołku jako jedyna z kompleksu piramid posiada płyty wykładzinowe. Pierwotna wysokość piramidy wynosiła ok. 143 m, obecnie w wyniku naturalnych procesów sięga ok. 135 m ponad poziom gruntu. Długość boku podstawy równa jest 214,5 m, co powoduje, że piramida zajmuje powierzchnię 46 tys. metrów kwadratowych. Dodatkowo została wybudowana na niewielkim podwyższeniu, co sprawia wrażenie, że jest piramidą wyższą od piramidy Cheopsa oraz piramidy Mykernisosa. Do jej wnętrza prowadzą dwa wejścia, z których korytarze prowadzą do komnaty grobowej na końcu, której znajduje się sarkofag.

 

Obok piramidy znajduje się również dobrze zachowany zespół świątyń, do którego zalicza się: świątynię górną, dromos oraz świątynię dolną wraz ze Sfinksem.

 

3) Wielki Sfinks - potężny posąg  przedstawiający bóstwo w ciele leżącego lwa z głową faraona Chefrena w chuście nemes. Monumentalny figura została wykuta z ogromnego bloku skalnego. Rzeźba ma ok. 56 m długości, szerokości ok. 6 m oraz wysokości ok. 19 m. Głowa Sfinska zwrócona jest w kierunku rzeki Nil.

 

Przypuszcza się, że winnym za ubytki w głowie Sfinska oraz brak brody są Mamelukowie, którzy w pobliży przeprowadzali ćwiczenia artyleryjskie.

W okresie ptolemejskim na jednej z łap została wyryta grecka pieśń biesiadna.

W roku 1816 archeolog Giovanni Batista Caviglia odnalazł elementy brakującej brody, ureusza.

W 1998 roku ukończono renowację Sfinksa, do której użyto około 200 tys. kamiennych bloków. Prace konserwatorskie nie objęły głowy.

 

4) Piramida Mykerinosa - najmniejsza z trzech królewskich piramid w Gizie. Budowa jej trwała od 2532 do 2504 p.n.e. i nie została ukończona przed śmiercią Mykerinosa. Dokończona została przez Szepseskafa - syna oraz następcę. Piramida ma wysokość ok. 63 m. Do jej budowy wykorzystano największe bloki kamienne. Niektóre z nich ważą nawet ok. 200 ton. Do dnia dzisiejszego można podziwiać jedynie część licowego pokrycia. Natomiast pokrycie granitowe można zobaczyć na północno-wschodnim bloku. Długość boków podstawy piramidy równa jest 108 metrów. Wejście do piramidy usytuowane jest na jej północnym bloku na wysokości ok. 4 m. Wewnątrz można zobaczyć sarkofag z wyrytym imieniem władcy, komorę, której ściany w całości są pokryte granitem, komnatę z sześcioma niszami znajdującymi się w północnej oraz wschodniej ścianie, których niegdyś znajdowały się rytualne przedmioty.

W 2009 roku pod warstwą piasku w pobliżu piramidy odnaleziono duży posąg przedstawiający siedzącego mężczyznę w peruce. Wiek posągu został oszacowany na 4000 lat.

Świątynia pogrzebowa znajduje się przy piramidzie natomiast Świątynia Mykerinosa została wzniesiona nad kanałem i połączona rampą procesyjną.

29.01.2011 - z powodu zamieszek kompleks piramid na okres dwóch miesięcy został zamknięty dla turystów.

Wstęp do wszystkich piramid jest płatny. Wybierając się do Gizy należy liczyć się z tym, że piramida Cheopsa może być zamknięta z niewiadomych przyczyn. We wnętrzu piramid panuje zaduch, wilgoć oraz tłok turystów.

 

5) Muzeum Barki Słonecznej Cheopsa - usytuowane jest przy Wielkiej Piramidzie Cheopsa. Znajduje się tam rekonstrukcja barki rzecznej wykonanej z drzewa cedrowego, której elementy znaleziono w 1954 roku w odkopanym kanale.

Wstęp do muzeum jest płatny.

 

6) Piramidy Królowych - kompleks trzech małych piramid znadujących się przy Piramidzie Mykerinosa.

Galeria - Sfinks

  • 001_sfinks

Piramida Cheopsa

  • 001_piramida_cheosa

Piramida Chefrena

  • 001_piramida_chefrena