Egipt - Informacje ogólne

Egipt (Arabska Republika Egiptu) - państwo arabskie położone w północno-wschodniej części Afryki oraz na Półwyspie Synaj (Azja). Egipt leży nad Morzem Czerwonym oraz Morzem Śródziemnym. Graniczy z  Izraelem i Strefą Gazu, Sudanem oraz Libią. Powierzchnia kraju wynosi ok. 1 001 450 km2, natomiast linia brzegowa to 2450 km. Stolicą i największym miastem w Egipcie jest Kair. Najwyższy szczyt to Góra Św. Katarzyny wznosząca się na wysokość 2630 m n.p.m. Rozległe obszary Egiptu niemalże w całości pokrywają pustynie i półpustynie.

Przez cały kraj z południa na północ przepływa Nil, a wokół jego brzegów znajdują się oazy. Większość ludności zamieszkuje wąskie, ale urodzajne pasmo lądu wokół rzeki. Co roku  w okresie pomiędzy sierpniem, a wrześniem Nil wylewa tysiące metrów sześciennych wody na doliny w pobliżu Asuanu. Ta coroczna powódź pozwala na urodzajne uprawy zbóż ozimych oraz roślin pastewnych.

 

Egipt podzielony jest na cztery regiony geograficzne:

1) Dolina i Delta Nilu - region ten rozciąga się po obu stronach rzeki. Biegnie od południa obejmując Asuan, Luksor oraz Kair na północ przez Daniette i Rosette. Rozgałęzienie w kierunku północnym od Kairu tworzy deltę Nilu - jest to najbardziej urodzajny obszar rolny w Egipcie.

2) Pustynia Arabska (Wschodnia) - region najbardziej urodzajny w zasoby naturalne, do których można zaliczyć: węgiel, ropę naftową oraz kamienie szlachetne. Obszar ten znajduje się pomiędzy Doliną Nilu (zachód), Morzem Czerwonym (północ), Zatoką Sueską (wschód), Jeziorem Manzala (północ) oraz granicą z Sudanem(południe). Teren ten pokryty jest łańcuchem Gór Morza Czerwonego. Najwyższe szczyty mają wysokość dochodzącą do 900 m n.p.m. Pustynia Wschodnia zajmuje ok. 25% powierzchni kraju.

3) Pustynia Libijska (zachodnia) - region rozciąga się od Doliny Nilu (wschód) do granicy z Libią (zachód) oraz od wybrzeża śródziemnomorskiego (północ) do południowej granicy Państwa. Obszar ten obejmuje 2/3 całej powierzchni kraju. Jest to najbardziej sucha część Egiptu. Znajdują się tutaj oazy: Bahrijja, Siwa, Farafra, Charga i Dachila.

4) Półwysep Synaj - obszar ten jest płaskowyżem w kształcie trójkąta. Usytuowany nad Zatoką Sueską. Region ten dzieli się na części: północną, centralną oraz południową - która obejmuje Górę Św. Katarzyny.

 

Egipt to kraj faraonów, monumentalnych piramid, które roztaczają przed nami kilka tysięcy lat historii. A to wszystko w otoczeniu pięknego krajobrazu, na który składają się góry, pustynie, oazy oraz najdłuższa rzeka Afryki jaką jest Nil. Ze względu na tak bogatą przeszłość Egipt jest prawdziwym rajem dla turystów. Każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą poznać bogactwo historii oraz zobaczyć zabytki wielu kultur poprzez zwiedzenie atrakcji turystycznych oferowanych przez Egipt. Natomiast amatorzy biernego odpoczynku mogą oddać się lenistwu na skąpanych w słońcu plażach.

Galeria - Abu Simbel

  • 001_abu_simbel

Piramida Cheopsa

  • 001_piramida_cheosa

Galeria - Cytadela

  • cytadela_0

Galeria - Luksor

  • 001_swiatynia_luksor

Rybki

  • rybki_0