Bułgaria - Park Narodowy Strandża

    W południowo - wschodnim zakątku Bułgarii znajduje się łańcuch górski Strandża, który zajmuje obszar ponad 1000 km2. W jego skład wchodzi Park Narodowy Strandża. Region ten porastają gęste lasy, pośród których kryją się górskie wioski. Do parku prowadzą dwie drogi. Jedna z Burgas, a druga z Carowa.
    Strandża słynie z bogactwa prawie dziewiczej fauny i flory, ponieważ region ten był zamknięty dla turystów. W roku 1995 tereny te weszły w skład parku narodowego. Żyją tu dziki, jelenie, wilki, rysie i szakale.
    Znajdziemy tu również połowę gatunków roślin występujących w Bułgarii. W lasach rosną przede wszystkim dęby i buki. Wśród gatunków, które znajdują się pod ścisłą ochroną zaliczyć możemy dziki jaśmin, borówka ze Strandża oraz lokalna odmiana dębu.
    W tym regionie spotkamy stosunkowo niewielu turystów, których zniechęca słabo rozwinięte zaplecze. W tym zakresie zmiany zachodzą bardzo wolno. Pozytywne jest na pewno to, że teren parku stanowi wciąż wspaniałe miejsce do wędrówek, które dodatkowo położone jest blisko wybrzeża. Po Strandża lepiej poruszać się własnym środkiem lokomocji, ponieważ na transporcie lokalnym do końca nie można polegać. Amatorzy przygód mogą wypożyczyć rower w jednym z nadmorskich kurortów. Polne dróżki tego regionu to wymarzony teren do jazdy na rowerze. Wypożyczenie jednak porządnego roweru górskiego może być trudne.
    Różnej długości szlaki turystyczne czekają na wędrowców. Prowadzone są w górach oraz nad brzegami rzek. Najlepszy czas na wędrówki po leśnych ostępach to jesień.


    Rzeka Waleka to prawdziwy raj dla wędkarzy. Na wybrzeżu można polować na ryby z harpunem oraz łowić na haczyk. Sprzęt można wypożyczyć w Sozopolu. Region Strandża to doskonałe miejsce do jazdy konnej, którą można uprawiać w lesie, nad rzeką czy na plaży.
    Strandża słynie z bogactwa ptaków. W niektórych porach roku spotkamy tu ponad 260 gatunków. Wyprawy do parku organizuje przez cały rok Bułgarskie Towarzystwo Ochrony Ptaków - BSPB, www.bspb.org. Najlepszy czas na obserwowanie ptaków to okres od połowy maja do połowy czerwca oraz wrzesień. Wtedy przybywają tu ptaki wędrowne.
    Na południe od Burgas, Laguna Poda to jedyne miejsce w całym basenie Morza Czarnego, gdzie możemy spotkać kolonie warzęchy różowej oraz ibisa kasztanowego, czapli siwej, nadobnej i purpurowej. Ujście Wieleki odwiedzają czaple nadobne, białe i czarne bociany, kobczyki zwyczajne, dzięcioły oraz wiele innych gatunków. W Strandża żyje ok. 40 tysięcy gatunków ptaków szponiastych, 240 tysięcy białych bocianów i ponad 30 tysięcy pelikanów.