Bułgaria - Słoneczny Brzeg (miasto)

Słoneczny Brzeg znajduje się 35 km na północ od Burgas, położony w Zatoce Nesebyrskiej. Zajmuje dość duży pas wybrzeża pomiędzy przylądkiem Elenite, a Nesebyrem. Miasto od północy osłania pasmo Gór Bałkańskich. Takie położenie, między urokliwą zatoką, a górami gwarantuje przepiękne widoki. Nazwa miasta w pełni oddaje warunki klimatyczne - słońce, czysta woda, piaszczyste wydmy, które sięgają nawet 20 m wysokości.
    W średniowieczu znajdowały się tutaj dwa źródła słodkiej wody. Miejscowi sprzedawali ją do pobliskiego Nesebyru, który pozbawiony był własnej słodkowodnej studni.
    W roku 1958 rozpoczął się rozwój kąpieliska, które bardzo szybko stało się największym na wybrzeżu. Wiele hoteli oraz restauracji zostało zaprojektowanych według wzorów, które nawiązywały do bułgarskiej architektury. Niskie domy z altanami, ukryte wśród drzew i krzewów, ze sklepionymi bramami, dużymi oknami, wykuszami, znajdują się obok nowoczesnych hoteli -  jest to charakterystyczny krajobraz regionu.
    W sezonie letnim w Słonecznym Brzegu robi się dość tłocznie. Miasto oferuje ponad 100 hoteli, które są w stanie przyjąć 30 tysięcy gości. Hotele w większości znajdują się poza plażą, w sąsiedztwie małych i zacienionych ogrodów oraz parków, które przynoszą ulgę osobom zmęczonym przepełnionymi plażami.
    Największą atrakcją Słonecznego Brzegu jest fantastyczna plaża, 6-cio kilometrowy pas złotego piasku w formie półksiężyca otoczony wydmami i dużymi hotelami. Miejscami plaża osiąga 60 m szerokości. Została oznaczona Błękitną Flagą, jako jedna z najczystszych plaż w Europie. Morze 200 m od brzegu w większości nie przekracza 2 m głębokości. Dzięki bryzie morskiej w ciągu dnia nie odczuwamy upałów, a noce są orzeźwiające. Plaża podzielona jest na odcinki "bezpłatne" oraz te, z których za korzystanie należy uiścić opłatę. Zdarza się jednak, że nie wszędzie rozgraniczenie jest przestrzegane. Działa to na zasadzie, że z ręcznikiem bez przeszkód rozłożymy się tylko z daleka od wody. Natomiast w odcinku "płatnym" przy samym morzu możemy rozłożyć się dopiero po opłaceniu parasola lub leżaka, gdzie ceny zazwyczaj są zawyżone. Na plaży nad bezpieczeństwem kąpiących się osób w godzinach 8-18 czuwają ratownicy. Wypożyczalnie sprzętu znajdują się na północnym i południowym krańcu kurortu. Przy hotelu Chrizantema znajduje się kręgielnia, a w części północnej jest klub jachtowy. Dla dzieci na plaży zbudowano 3 baseny wypełnione morską wodą oraz 6 ogródków z licznymi placami i urządzeniami do gier i zabaw.


    Słoneczny Brzeg jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, który pragną się wyszaleć. Miasto nazywane jest Las Vegas Wschodniej Europy. Dyskoteki, kluby nocne, bary, restauracje, parki rozrywki i zespoły hotelowe z basenami oświetlają po zmroku całe wybrzeże. Prawdziwe szaleństwa parkietowe oraz występy bułgarskich piosenkarek pop folkowych zaczynają się dopiero po północy.
    W Słonecznym Brzegu znajdziemy dwa parki wodne. Pierwszy, bardziej znany to Action Aquapark. Drugi natomiast znajduje się w ogrodach hotelu Kuban. Czynny codziennie od 9 do 18, kusi wieloma atrakcjami na niewielkiej powierzchni. Dla dzieci stworzono jeszcze inną atrakcję - tor kartingowy.
    Najbliższe pamiątki historyczne znajdziemy dopiero w pobliskim Nesebyrze. Jednakże właśnie tutaj zakosztujemy klimatu nowoczesnego miasta z bogatym zapleczem kulturalno - sportowym. Lokalizacja oraz dobre połączenie z Burgas i Pomorie to atut tej miejscowości. Do atrakcji poza aquaparkiem należy też amfiteatr, w którym odbywają się międzynarodowe festiwale muzyczne. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy sportu. Można spróbować jazdy na skuterze lub rowerze wodnym, przejażdżkę na bananie, na nartach wodnych, a także spróbować windsurfingu. Życie nocne zapewnia wiele rozrywek. Pełno tu tańca, muzyki i śmiechu.
    Słoneczny Brzeg należy do najbardziej lubianych i najpopularniejszych miejsc na letni urlop. Znajdziemy tu wszystko, co może zaoferować nowoczesne, kulturalne miasto z ofertą sportową i różnorodnym życiem nocnym.

Action Aquapark w Słonecznym Brzegu:

    Najbardziej znany park wodny w Słonecznym Brzegu. Wszystkie atrakcje zostały zaprojektowany z myślą o rodzinach. Dzieci jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie. To właśnie w tym aquaparku znajdziemy największą zjeżdżalnię. Wysoka jest na 18 m, a długa na 120 m. Zjeżdżając nią, można osiągnąć ponad 60 km/h prędkości. Wyśmienitą zabawę zagwarantować mogą również specjalne atrakcje. Należą do nich tajemnica "Czarna Dziura", "Wyspa Przygód", basen z falami czy zapierająca dech w piersiach "Niagara".
    Sezon w Action Aquapark zaczyna się 25 maja i trwa do 15 września. Do 20 czerwca park wodny czynny jest codziennie do od 10 do 18. Od 21 czerwca do 25 sierpnia czynny jest od 9:30 do 19. Od 26 sierpnia do 15 września czynny jest znowu od 10 do 18. Należy jednak pamiętać, że wszystkie atrakcje zamykane są pół godziny wcześniej niż sam basen.
Bezpłatny autobus kursuje wahadłowo z głównej promenady Słonecznego Brzegu oraz z pobliskiego Św. Włas. Odjeżdża co kwadrans między 9:30 i 16:30, oraz co pół godziny między 12 a 14.
Wstęp jest płatny: dorośli ok. 18 E/ dzień, dzieci powyżej 90 cm ok. 9 E/ dzieci, pozostałe dzieci bezpłatnie. Czynny jest codziennie od 10 do 19. www.aquapark.bg

Tor kartingowy w Słonecznym Brzegu:

    Inna atrakcją dla dzieci może być tor kartingowy. Zapewni on wiele emocji i z pewnością podwyższy poziom adrenaliny. Znajduje się przy drodze Warna - Burgas, na wschód od Aquaparku.
    Czynny jest codziennie od 10 do 1. www.varna-karting.com tel 899 907 998

Amfiteatr w Słonecznym Brzegu:

    Odbywają się tutaj międzynarodowe festiwale muzyczne. W latach 1965 - 1999 organizowany był tu międzynarodowy festiwal muzyczny muzyki pop "Złoty Orfeusz". Była to jedna z ważniejszych imprez muzycznych w krajach bloku wschodniego. W 1972 r jedną z laureatek tego festiwalu była polska piosenkarka Zdzisława Sośnicka.