Bułgaria - Burgas

    Miasto oddalone jest od Pomorie o ok. 18 km na południe. To tutaj znajduje się lotnisko, skąd turyści udają potem do czarnomorskich kurortów. Położone jest na półwyspie, w zachodniej części Zatoki Bułgarskiej. Miasto otaczają trzy jeziora: Bułgarskie, Mandrenskie oraz Atanowskie. Tutejszy klimat odznacza się łagodną zimą oraz słonecznym, długim latem. Na plaży znajduje się mnóstwo ciemnego piasku.
Samo Burgas jest miastem przyjaznym, które tętni życiem. Warto mu poświęcić trochę czasu, chociażby, dlatego, żeby odpocząć od zgiełku pobliskich kurortów.
    Czwartym, co do wielkości miastem Bułgarii jest właśnie Burgas. Pozostaje jednak w cieniu nieco piękniejszej Warny. Teren, na którym leży Burgas sięga czasów antycznych. Z początku mieszkali tu Tracy. Następnie założono tu rzymskie miasto Deultum. Później nadano mu nazwę Dewelt. Bardzo szybko odkryto tutaj lecznicze działanie tutejszych wód mineralnych. Dzięki temu powstało tu centrum lecznicze. W średniowieczu wybudowano tutaj zamek warowny "Pirgos". W XVII w. zmieniono jego nazwę na "Burgas", od której wywodzi się dzisiejsza nazwa miasta. Rozwinęło się dopiero w XVII w., w chwili kiedy Burgas stał się najważniejszym portem przemysłowym na południe od pasma Starej Płaniny. Bułgarska rafineria z początku XX w należy do największej na Bałkanach.
    Znajdziemy tu plażę, niestety morze w tym miejscu nie szczyci się wielką czystością, a brzeg szpecą portowe dźwigi i sypiące się budynki. Zdecydowanie lepiej prezentują się stare budynki z elegancko kutymi ozdobami z żelaza oraz zadrzewione bulwary w centrum miasta. Spacer wśród fontann, pomników oraz pełnych kwietników Ogrodu Nadmorskiego oraz Ulicy Aleksandrowej może sprawić wiele przyjemności. Ulica Aleksandrowa to długi, szeroki bulwar, który przecina Burgas wieloma kawiarniami. Alternatywą mogą być również zakupy w jednym ze sklepów znanych projektantów. Ceny są tutaj bardzo konkurencyjne. W Burgas znajdziemy także wodny park rozrywki "Aquapolis". Został on zbudowany w 2003 roku. Można się też wybrać do jednego z kilku muzeów znajdujących się w mieście.
    Burgas, podobnie jak Pomorie, otaczają słone jeziora, które znajdują się na szlaku migracji ptactwa Via Pontica. Tereny te zostały uznane za idealne miejsce do rozwijania ekoturystyki. Świadczą o tym liczne biura informacji turystycznej.

Nadmorski Park

    Do największej atrakcji Burgas zaliczymy Nadmorski Park. Wybudowano w nim teatr pod gołym niebem. W sezonie letnim wystawiane są tu sztuki teatralne oraz odbywają się koncerty i festiwale. Zobaczymy tu również pomnik Adama Mickiewicza oraz Katedrę Cyryla i Metodego. Na uwagę zasługuje także cerkiew ormiańska oraz wystawa kwiatów, która zlokalizowana jest tuż przy granicy z Parkiem.

Muzeum Archeologiczne

    Muzeum znajduje się w ładnym budynku dawnej szkoły z 1889 r. Można tu podziwiać ceramikę, tracką biżuterię oraz 2000 miedzianych monet, które świadczą o tym, jak ważnym ośrodkiem handlowym było Burgas. Zobaczymy również wiele interesujących znalezisk pochodzących z miejscowych wykopalisk. Wiele z nich pamięta czasy z początku IV tysiąclecia. Należą do nich m. in. neolityczne narzędzia czy rzymskie kamienne tablice z inskrypcjami. Najciekawszy eksponat, którego nie wolno przegapić to szczątki trackiego wodza w drewnianym sarkofagu.
    Muzeum Archeologiczne mieści się przy ul. Aleko Bogorii 21. Czynne jest codziennie od 9:00 do 17:00. Wstęp jest płatny. Przy wejściu należy pamiętać, by zabrać ze sobą ulotkę w języku angielskim, ponieważ wszystkie podpisy oraz informacje znajdujące się w muzeum są po bułgarsku.

Muzeum Etnograficzne

    Muzeum mieści się w domu Brakałowa. Zobaczymy tutaj XIX - wieczne wnętrza i meble oraz typowe wyroby rękodzielnicze, stroje regionalne, odświętne, kolorowe maski i ubiory, które były używane podczas kukierów oraz przedmioty i sprzęty używane do rybołówstwa.
    Muzeum Etnograficzne znajduje się przy ul. Sławjanska 69. Czynne jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 18:00. Wstęp jest płatny.

Muzeum Przyrodnicze

    Ekspozycja, która znajduje się na parterze nie należy do zbyt ciekawych. Do bardziej interesującej, szczególnie dla dzieci znajdziemy na piętrze. Znajduje się tam kolekcja wypchanych ssaków - w tym dzików i szakali  oraz ptaków i ryb.
    Muzeum Przyrodnicze znajdziemy przy ul. Konstantina Fotionowa 20. Czynne jest codzienne od 9:00 do 18:00. Wstęp jest płatny.

Muzeum Historii Miasta

    Muzeum prezentuje historię Burgas z czasów XIX i XX wieku. Zawiera również kolekcję bułgarskich ikon.
    Muzeum Historii Miasta mieści przy ul. Lermontowa 31. Czynne jest codzienne od 9:00 do 18:00. Wstęp jest płatny.