Bułgaria - Jak dotrzeć?

Do Bułgarii możemy się dostać w następujący sposób:

  • Samolotem
  • Pociągiem
  • Autobusem
  • Samochodem

Samolot:

    Do Sofii istnieje bezpośrednie połączenie lotnicze LOT. Loty odbywają się codzienne, a podróż trwa ok. 100 min. Jest szybka i wygodna, ale niestety za tą wygodę należy zapłacić ok. 1000 zł. Warto być cierpliwym i czekać na promocje.
    W sezonie letnim, od maja do końca września, do Burgas latają tani linie lotnicze Wizzair. Dla mieszkańców południowej części Polski atrakcyjne może być połączenie z Bratysławy (do Warny i Sofii), organizowane przez Sky Europe. Można się również zastanowić i poszukać lotów łączonych, np. do Frankfurtu nad Menem, a stamtąd do Sofii.

Pociąg:

    Podróż pociągiem nie należy do przyjemnych. Obecnie najkrótsza podróż trwa ok. 30 godzin. Do tego mamy dwie przesiadki w Breclav i Budapeszcie.
    W sezonie letnim kursują pociągi do Burgas z przesiadką w Budapeszcie. Latem możemy się udać również w podróż przez Ukrainę. Na Ukrainę dojedziemy autobusem z Przemyśla. Od czerwca do września, trzy razy w tygodniu kursuje pociąg do Burgas.
    Kolejną propozycją jest podróż pociągiem przez Serbię. Jest to trasa:
Warszawa/Szczecin/Katowice/Kraków - Budapeszt - Belgrad - Nisz - Sofia.
    Z Budapesztu do Belgradu pociągu kursują codzienne. W Belgradzie przesiadamy się do międzynarodowego pociągu Belgrad - Sofia. Jeździe codzienne, a podróż trwa ok. 8 godzin.

Autobus:

    Dojazd autokarem do Sofii mozliwy jest przez cały rok. Do Burgas autobusy kursują tylko w sezonie letnim.
    Przedstawiciel bułgarskiej firmy transportowej znajduje się w Warszawie, ul Bobrowiecka 4/4 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , a także w Sofii, bul. Maria Luiza 102, dworzec autobusowy Serdika, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
    Częstotliwość połączeń uzależniona jest od sezonu. Zimą jest tylko jedno połączenie w tygodniu, a latem nawet trzy. Przez Sofię do Burgas, Warny, a w zależności od ilości chętnych nawet do Achtopolu.
    Trasa biegnie przez: Warszawa - Częstochowa - Katowice - Kraków - Budapeszt - Belgrad - Sofia.
    Bilet w jedną stronę kosztuje w granicach 250 - 300 zł. W obie strony jest to koszt ok. 440 - 500 zł. Cena jest uzależniona od stacji początkowej.
    Autobusy bułgarskiej firmy transportowej Group, jeżdżą do Sofii raz w tygodniu. Jest to trasa: Warszawa - Łódź - Częstochowa - Katowice - Kraków - Serbia - Sofia. Wyjazd z Polski jest w każdą sobotę, natomiast z Bułgarii w każdy czwartek. Bilet z Warszawy kosztuje 77 Euro, z Krakowa 66 Euro w jedną stronę. W dwie strony kosztuje 130 Euro z Warszawy, z Krakowa 115 Euro.
    Warto zaznaczyć, że z Sofii odjeżdżają codziennie autobusy do Bratysławy i Pragi. Do kraju można się wtedy dostać koleją, która jeździ bardzo często. Bilety na autobus można wykupić u znanych przewoźników, które można kupić w Internecie. Cena biletu w obie strony to koszt ok. 520 zł. Należy pamiętać, że przewoźnicy oferują również różnego rodzaju zniżki dla dzieci, studentów, emerytów oraz stałych klientów.
    Polskie biura podróży, w sezonie letnim, organizują wypoczynek na wybrzeżu Morza Czarnego. Dowożą wtedy wczasowiczów własnymi autobusami. Można sobie również wykupić wyłącznie sam przejazd, jeżeli chcemy jechać indywidualnie.

Samochód:

    Planując podróż z Polski do Bułgarii możemy wybrać kilka tras:

-    Przez Rumunię

Warszawa - Rzeszów - Preszów (SK) - Koszyce (SK) - Miszkolc (HU) - Debreczyn (HU) - Oradea (RO) - Kluż (RO) - Sighişoara (RO) - Bukareszt (RO) - Giurgiu (RO) - Ruse (BG)

Przejście graniczne w Ruse jest opcją najkrótszą. Przekraczając granicę należy zapłacić 10 $ za przejazd Mostem Przyjaźnie na Dunaju. W godzinach 17 - 7 opłata wzrasta do 12 $.
Inną propozycją może być przejazd z Bukaresztu do przejścia granicznego Călăraş (RO)/Filistra (BG). Następnie jechać do Warny przez Dobricz. Na granicy należy zapłacić 15$ za przeprawę promową na Dunaju.

Warszawa - Lublin - Lwów - Suchawa (RO) - Bacău (RO) - Slobozia (RO) Feteşti (RO) - Cernavodă (RO) - Konstanca (RO) - Magalia (RO) - Durankulak (BG) - Warna (BG)

Przejazd z Konstancy do Warny czy Burgas jest bardzo malowniczy.
Ze względu na zły stan dróg odradza się nocnej jazdy w Rumunii.

-    Przez Serbię

Warszawa - Rzeszów - Preszów (SK) - Koszyce (SK) - Miszkolc (HU) - Debreczyn (HU) - Kecskemét (HU) - Szeged (HU) - Subotica (SR) - Belgrad (SR) - Nisz (SR) - Sofia (BG)

Podróż prze Serbię ma swoje zalety. Są to dobre drogi, międzynarodowa trasa E 75 biegnąca z Budapesztu do Aten to doskonały odcinek autostrady. Podobnie jak w Polsce autostrady w Serbii są płatne. Przejazd prze całą Serbię zapłacimy ok. 100 zł. Można zapłacić w dinarach lub w Euro.
    Od maja 2003 roku przy wjeździe do Serbii polscy obywatele nie muszą okazywać wiz. Na terenie Serbii i Czarnogóry można przebywać do 90 dni, przy dłuższych pobytach wiza jest już wymagana.
Od 1. marca 2002 r. w Serbii obowiązuje Zielona Karta. Nie trzeba jednak wykupywać dodatkowej polisy OC.
    Należy pamiętać, że aby przejechać prze Czechy i Słowację trzeba wykupić winietkę. W obu tych krajach przez cały rok, podobnie jak u nas obowiązuje jazda z włączonymi światłami. Opłaty za przejazd autostradami na Węgrzech pobierane są tylko i wyłącznie w formie winiet. Autostrady M1, M3, M5, M6, M7 są płatne. Światła mijania, obowiązują cały rok na obszarach niezabudowanych.