Bułgaria - Informacje praktyczne

Język:

Językiem urzędowym jest język bułgarski, pisany cyrylicą. Na wybrzeżu Morza Czarnego oraz w większych ośrodkach narciarskich bardzo dużo osób mówi po angielsku. Porozumiemy się również w języku niemieckim. Język rosyjski pomimo tego, że większość Bułgarów go zna, używany jest niechętnie. Jeżeli chodzi o pozostałe miasta, nawet Sofia, języki obce są mniej znane, a na wsi praktycznie w ogóle.

Czas lokalny:

W Bułgarii jest czas polski plus 1 godzina.

Elektryczność:

    Napięcie w sieci wynosi 220 V.

Wizy i paszporty:

    Obywatele krajów Unii Europejskiej nie potrzebują wizy, by wjechać na terytorium Bułgarii. Nie może jednak być to pobyt dłuższy nić 90 dni. Wystarczy tylko dowód tożsamości lub ważny paszport. Turyści z USA, Kanady, Australii oraz Izraela nie potrzebują wizy, jeżeli pobyt nie przekroczy 30 dni. Przedstawicie innych narodowości muszą wykupić wizę, którą można uzyskać w ambasadach i konsulatach bułgarskich w kraju pochodzenia. Wniosek wizowy rozpatrywany jest około 10 dni roboczych. Dzieci podróżujące do Bułgarii muszą mieć własny paszport albo zdjęcie wbite w paszporcie rodziców.

Przepisy celne:

    Większość turystów raczej wywozi niż wwozi do Bułgarii towar. Należy jednak pamiętać, że przyjezdni mają prawo wwieść rzeczy, które są potrzebne podczas pobytu w kraju, bez konieczności płacenia cła.
    W Bułgarii za handel narkotykami, środkami odurzającymi oraz składnikami do ich produkcji można dostać bardzo wysoką karę.

Waluta i ceny:

    Walutą w Bułgarii jest lew. Jeden lew składa się ze 100 stotinek. Po upadku komunizmu zostały wyemitowane nowe banknoty. Wszystkie banknoty sprzed 1974 roku. straciły ważność. W wielu miejscach ceny podawane są w euro, gdzie można również płacić tą walutą. Często za towary i usługi można płacić kartą. Do kart, które najczęściej są akceptowane to MasterCard/Cirrus Maestro, Visa/Plus, Visa Elektron, American Express i Diners Club.
    W Bułgarii ceny są znacznie niższe niż w Polsce, pomimo tego, że w ostatnich latach wszystko zdrożało. Ceny w restauracjach są wyższe niż w sklepach, ale i tak zjemy dobrą, niedrogą kolację. Ubrania są tańsze o 15 % niż w Polsce. Gatunek materiału jest jednak lepszy niż w Turcji, Grecji czy we Włoszech. Należy jednak uważać na podróbki znanych marek, których jest bardzo dużo.

Orientacyjne ceny w Bułgarii:

  •     Wino 1 l.: 7 zł
  •     Piwo 0,5 l.: 2 zł
  •     Butelka wody mineralnej: 2 zł
  •     Morele/brzoskwinie 1 kg: max 3 zł
  •     Pomidory/ogórki 1 kg: 2 zł
  •     Gałka lodów: 1 zł
  •     Pizza: 14 zł
  •     Sałatka: 7 zł
  •     Zupa: 3-4 zł
  •     Danie główne zależy od porcji i restauracji: 5-15 zł