Turcja - Zwyczaje

     Niewiele jest rzeczy, których nie wolno robić w Turcji. Cudzoziemcy rządzą się własnymi prawami. Turyście okazywana jest gościnność, która jest typowa dla tureckiego społeczeństwa. Objawia się m. in. zapraszaniu do swoich domów, proponowaniu niezliczonej liczby filiżanek herbaty itp. Możemy taktownie i grzecznie odmówić, nie urażając nikogo.

     Nie powinno się kłaść nóg na krzesłach czy innych miejscach przeznaczonych do siedzenia. Jeżeli dostaniemy zaproszenie do domu to należy na progu zdjąć obuwie.

     Na pijanych turystów wspinających się na pomniki Atatürka lub nieokazujących szacunku kobietom, religii, symbolom czy drużynom piłkarskim, Turcy patrzą niechętnym okiem.

Na plaży:

     Strój kąpielowy wyłącznie nosimy na plaży, ubranie topless może spotkać się z dezaprobatą. W niektórych ośrodkach wczasowych możemy zobaczyć kobiety wchodzące do morza w ubraniu.

W meczecie:                                                                                                            

   W porze modlitwy osoby, które nie wyznają islamu, nie powinny wchodzić do meczetu. Odbywają się one 5 razy dziennie oraz w piątek - dzień święty.

     Ubiór powinien być odpowiedni zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Kobiety zakładają dłuższą spódnicę albo spodnie oraz zakrywają ramiona. Mężczyźni noszą długie spodnie. Należy zdjąć buty przed wejściem. Zostawiamy je na zewnątrz albo zabieramy je ze sobą. Istnieje również możliwość "obuwia ochronnego" z folii plastikowej. Kobiety mogą być poproszone o zakrycie głowy, dlatego warto mieć przy sobie szal, chustę lub kapelusz. W niektórych meczetach, które są rzadziej odwiedzane może nie być osoby do pilnowania tych zasad. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku przestrzegania ich zwyczajów.

     Ważne jest, by nie przeszkadzać modlącym się, nie przechodzić koło nich, ani ich dotykać. Najsłynniejsze meczety otwarte są cały dzień. Mniejsze mogą być zamknięte poza godzinami modlitwy. Należy wtedy poszukać dozorcy - bekci.

W łaźni/hammamie:

     Kobiety i mężczyźnie przydzielane są różne części łaźni lub wyznacza się różne godziny. Zdarzają się sytuacje wspólnych kąpieli, ale są one droższe.

     Łaźnie tureckie służą do prawdziwego relaksu. Należy zwrócić uwagę, by nie przesadzić z eksponowaniem swoich wdzięków. Kobiety i mężczyźni powinni być w bieliźnie i owinięci dużym ręcznikiem - pestemel.

     Nie jest koniecznością zabieranie własnych przyborów. Oczywiście można zabrać ze sobą swój ręcznik oraz kosmetyki.

Tureckie toalety:

     Wybierając się do tureckiej toalety należy zaopatrzyć się w swój papier toaletowy. Na koniec wrzucamy go do kosza. Powszechnie dostępne są toalety "kucane".

     Publiczne toalety w miastach mogą być w odrażającym stanie. Z dala od miasta i autostrady lśnią czystością, a na przydrożnych stacjach obsługi bywają znośnie. Nie ma tu reguły.

     Toalety w stylu zachodnim spotkamy w dobrych lub znanych hotelach, restauracjach oraz w nowoczesnych centrach handlowych, np. Akmerkez i Carefour w Stambule.

Napiwki

     Powszechnie zostało przyjęte dawanie niewielkich napiwków każdej osobie, która wyświadcza jakąkolwiek przysługę: portierowi, sprzątającym w pokoju hotelowym, odźwiernemu, gdy sprowadzi taksówkę itp. Nawet w kinie dajemy napiwek osobie, która pokaże nam miejsce.

   W restauracji zostawiamy ok. 10-15% napiwku, jeżeli wliczono do rachunku obsługę to - 5%. Wyjątkiem są taksówki, gdzie nie zostawiamy napiwku. Ewentualnie możemy zaokrąglić rachunek, ponieważ drobne często stanowią problem.

 

Galeria - Alanya

  • 002040024_1200x900