Turcja - atrakcje turystyczne Riwiery Tureckiej

Region południowy - Riwiera Turecka

 • Alanya - była wioska rybacka, obecnie jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów w Turcji. Znajduje się na wchodzie Riwiery Tureckiej, 130 km od lotniska w Antalya. Miasto znane jako twierdza piracka. Urzekające plaże, przepiękne krajobrazy, błękitne morze oraz wiele historycznych i przyrodniczych atrakcji to atut tego miejsca.
 • Aspendos - Znajduje się tutaj najlepiej zachowany rzymski amfiteatr na świecie.
 • Antalya - malowniczo położone miasto na południu Turcji. Mikrokosmos u podnóży gór Taurus. Jeden z najważniejszych kurortów wypoczynkowych na Riwierze Tureckiej. Zalane słońcem uliczki nad samym morzem, kameralne zaułki, kryjące niesamowity klimat miasta sprawiają, iż jest to jedno z najchętniej odwiedzanym miejsc w Turcji.
 • Belek - położony nad samym Morzem Śródziemnym. W samym mieście znajdziemy mnóstwo luksusowych hoteli, piękne krajobrazy oraz kilka historycznych atrakcji. Ośrodki wypoczynkowe zaliczają się do najbardziej komfortowych na całym wybrzeżu śródziemnomorskim. Mają do zaoferowania wiele sportowych i rekreacyjnych rozrywek. Miasto słynie głównie z bardzo dobrze wyposażonych pól golfowych.
 • Chimera - to tu zobaczymy ogień wydobywający się prosto ze skały, podsycany gazem. Jego nazwa po grecku oznacza "wieczny płomień".
 • Demre - kilkukrotnie zmieniało swoją nazwę. Największą atrakcją tego miejsca są ruiny starożytnego miasta Myra.
 • Góra Tantali - znajduje się na wysokości 2365 m n.p.m. Podziwianie krajobrazów z góry umożliwia nam nowo wybudowana kolejka górska.
 • Kemer - rozciąga się wśród niezwykłej przyrody na zachodnim wybrzeżu Zatoki Antalya. W Kemer znajdziemy rozrywki kulturalne i sportowe, wspaniałe pamiątki antycznego świata oraz atrakcje przyrodnicze. Miłośnicy sportu znajdą też coś dla siebie. Błękitne rejsy, festiwale, pikniki, świetnie przygotowana baza gastronomiczna to atuty tego miejsca.
 • Kurşunlu - Wodospady - Otoczone są malowniczym lasem piniowym. Należą do Parku Narodowego Wodospadów w Kurşunlu - Kurşunlu Şealesi Tabiat Parki.

 • Manavgat - Znane głównie z malowniczych wodospadów na rzece o tej samej nazwie. Jest to ośrodek turystyczno wypoczynkowy z portem.
 • Olympos - pozostałości po starożytnym mieście, ukryte pośród pięknej przyrody, zobaczyć tu można m.in. łaźnie rzymskie.
 • Perge - Przy drodze dojazdowej znajdziemy ruiny amfiteatru oraz stadion, który pomieści 12000 osób. Natomiast w samym mieście zobaczymy bramy hellenistyczne i rzymskie, ulicę kolumnową, łaźnię.
 • Phaselis - to malowniczo położone ruiny likijskiego miasteczka, u ich stóp znajdują się trzy maleńkie zatoczki.
 • Side - od Alanyi oddalone o ok. 50 m. Miasto uważane za jedno z najbardziej malowniczych na południowym wybrzeżu. Położone na dużym cyplu, z trzech stron oblane ciepłym morzem. Turystów przyciąga praktycznie cały rok, ponieważ sezon tu trwa aż do końca listopada. Nie można się tutaj nudzić. Side oferuje swoim turystom beachcluby, tawerny, przejażdżki wielbłądem oraz szkoły dla miłośników windsurfingu.
 • Termessos - Nosi nazwę "Orle gniazdo". Jego interesująca historia zatrzymała wiele pozostałości takich jak świątynię, amfiteatr, łaźnie czy kamienne grobowce.

     Turkusowe Wybrzeże, zwane Riwierą Turecką położone jest na południu kraju. Rozciąga się od okolic Finike na zachodzie po Alanyię na wschodzie. Cudowne pejzaże, które obejmują krystaliczne wody Morza Śródziemnego oraz pasmo gór Taurus stanowią zdecydowanie najlepszy atut regionu. Riwierę charakteryzują również tętniące życiem promenady kuszące licznymi dyskotekami, restauracjami, sklepikami oraz bogactwem starożytnych zabytków.

     Od kwietnia do października panuje tu idealny klimat oraz doskonałe warunki dla turystów, którzy marzą o wypoczynku na piaszczystych plażach. W letnich miesiącach prawie nigdy nie pada deszcz. Stałym elementem krajobrazu są tropikalne palmy oraz błękit Morza Śródziemnego.

     Riwiera Turecka słynie ze złocistych, bardzo dobrze zagospodarowanych plaż, na której znajdują się beach - bary, parki wodne, wypożyczalnie sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Główne ośrodki turystyczne pełne są barów, sklepów z pamiątkami, dyskotek. To również doskonała baza wypadowa na wycieczki do: Kapadocji - krainy, gdzie wiatr i woda utworzyły fantazyjne rzeźby ze skał wulkanicznych; Pamukkale - zespół wapiennych tarasów, które zostały utworzone dzięki wysoko zmineralizowanej wodzie płynącej z gorących źródeł; Aspendos - to tutaj znajduje się najlepiej zachowany na świecie amfiteatr z czasów rzymskich.

     Korzystając z uroków i wygód, które czekają na turystów z całego świata na Riwierze Tureckiej, łatwo zapomnieć, że starożytni bali się tego miejsca. Strome góry, które dochodzą do samego morza były kiedyś domem bezwzględnych piratów. Po piratach dzisiaj zostały tylko romantyczne legendy, a "Dzika Cylicja" stała się celem dla poszukujących wypoczynku bez konieczności odrywania się od cywilizacji.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Znajduje się tutaj najlepiej zachowany rzymski amfiteatr na świecie.

Galeria - Alanya

 • 002040024_1200x900

Galeria - Aspendos

 • aspendos_0

Galeria - Manavgat

 • manavgat_0

Galeria - Perge

 • perge_0

Galeria - Kursunlu

 • kursunlu_0

Galeria - Demre

 • demre_0