Teneryfa - Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife - stolica oraz największe miasto na wyspie położone jest w północno-wschodniej części Teneryfy.  Zamieszkiwane jest przez ok. 225 tys. mieszkańców, co sprawia, że jest drugim, po Las Palmas de Gran Canaria najbardziej zaludnionym miastem na Wyspach Kanaryjskich.

Początki miejscowości sięgają XV wieku, jednak wtedy, przez długi okres była to jedynie mało znaczącą osada. Dopiero w XVIII wieku po wybuchu wulkanu, który doprowadził do zniszczenia Garachico, Santa Cruz urosło do rangi największego i najważniejszego portu transatlantyckiego na wyspie, którym jest do dzisiaj. Wtedy też Santa Cruz de Tenerife  otrzymało prawa miejskie i od 1822 roku zostało ustanowione stolicą archipelagu.

Obecnie miasto jest głównym ośrodkiem administracyjnym, handlowym i turystycznym regionu. Ze względu na swoje położenie charakteryzuje się wysokimi temperaturami, jednak sam mikroklimat jest odrobinę lepszy niż na południowym wybrzeżu.

Nadmorskie lokalizacja sprawia, że Santa Cruz jest jednym z głównych kurortów północnej części Teneryfy. Skąpane w słońcu złociste plaże zachęcają do wypoczynku i spróbowania swoich sił w różnych sportach wodnych. Baza noclegowa jak i gastronomiczna jest na wysokim poziomie. Znalezienie noclegu nawet bez dokonanej wcześniej rezerwacji nie powinno stanowić problemu.
Santa Cruz de Tenerife tętni życiem i oferuje wiele atrakcji przez cały rok. Tutejsza architektura jest doskonałym przykładem połączenia tradycji z nowoczesnością, gdzie wśród nowych budynków ukrytych jest wiele zabytków.

 

Warte odwiedzenia:
- Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion - kościół został wzniesiony w 1502 roku, jednak w wyniku pożaru w 1632 roku uległ zniszczeniu. Prace remontowe mające na celu jego przebudowę  rozpoczęto w 1652 roku i ukończono dopiero w 1996 roku. Wieża świątyni została zbudowana w stylu mudéjar, natomiast jego wnętrze jest barokowe. W kościele znajdują się pamiątki związane z historią wyspy: drewniany krzyż oprawiony w szkło i srebro, który prawdopodobnie wbito w ziemię po zwycięstwie nad Guanczami oraz brytyjskie flagi odebrane admirałowi Nelsonowi podczas nieudanego szturmu na Santa Cruz de Tenerife.

- Plaza de Espana - centralny plac miasta z marmurową fontanną, którą wybudowano w miejsu dawnej twierdzy w 1929 roku. Na jego środku wznosi się Monumento de los Caidos - pomnik poświęcony poległym w czasie wojny domowej (1936-1939). Na szczycie utworzono punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama na nabrzeże oraz port.

- Plaza de Candelaria - miejsce pełniące funkcję głównego placu w mieście wokół, którego rozlokowane są kawiarenki. Znajduje się tutaj również wykonany z białego marmuru pomnik patronki wyspy -  El Trionfo de la Candelaria.

- Calle de Castillo - najbardziej znana ulica handlowa w Santa Cruz de Tenerife. Na deptaku można znaleźć mnóstwo sklepów, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsce to jest wyłączone z ruchu samochodowego. W pobliżu deptaka znajduje się Mercado de Nuestra Senora de Africa - duża hala targowa, która została zbudowana w 1943 roku. Warto się tam wybrać jeśli chcemy kupić świeże owoce, warzywa, ryby czy też lokalne wyroby.

- Museo de la Naturaleza y el Hombre (Muzeum Przyrody i Człowieka) - jego siedziba znajduje się w pięknym budynku dawnego szpitala, tuż obok kościoła Iglesa de Nuestra Senora de la Concepcion (przy Calle Fuente Morales). W jego wnętrzu można podziwiać zbiory archeologiczne oraz geologiczne związane z naturalną historią Teneryfy. Wśród nich odnajdziemy czaszki i mumie Guanczów, narzędzia i eksponaty związane z erupcjami wulkanów.
Wstęp płatny.

- Museo Municipal de Bellas Artes (Muzeum Sztuk Pięknych) - miejsce dla osób interesujących się sztuką. Zostało założone w 1989 roku w budynku przy Plaza del Principe. W jego wnętrzu można podziwiać kolekcję obrazów kanaryjskich, hiszpańskich i flamandzkich autorów takich jak np. Ribera, Sorolla czy też Breughel.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

- Museo Militar de Canarias (Muzeum Wojskowe) - znajdujące się przy Calle San Isidro muzeum od 1988 roku prezentuje historię wyspy z wojskowego punktu widzenia. Wśród eksponatów można podziwiać kolekcje mundurów, elementy uzbrojenia mieszkańców wyspy, broń. Największym skarbem jest armata El Tiger, która według legendy oderwała rękę admirałowi Nelsonowi podczas nieudanego szturmu na Santa Cruz de Tenerife.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

- Palacio de Carta (Pałac Charter) - jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych budynków pochodzących z XVIII wieku. Znajduje się przy placu La Candelaria. Ta barokowa budowla z elementami wykonanymi w stylu neoklasycystycznym posiada dwa piękne patia. 

- Zamek San Juan Bautista (Czarny Zamek) - to niegdyś druga najważniejsza fortyfikacja Santa Cruz - zbudowany w XVII wieku. Zamek odbudowano w 1765 roku i dlatego jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków na Teneryfie.

- Casa de la Pólvora (Dom prochu) - budynek znajdujący się w pobliżu Castillo de San Juan niegdyś pełnił funkcję magazynu, w którym przechowywano materiały wybuchowe. Został zbudowany w XVIII wieku i znajduje się na obrzeżach zabytkowego centrum Satra Cruz.

- Parque Grarcia Sanabria -  miejski park, który zachwyca bogactwem roślin - został utoworzony w 1920 roku. W parku można odpocząć na ładnych, kamiennych ławkach, zdobionych ceramiką.

- Parque Martimo - na powierzchni 22 tys. m2 rozciąga się park, który został zaprojektowany przez wybitnego artystę kanaryjskiego Césara Manrique. Na jego terenie znajdują się trzy baseny z wodą morską, jacuzzi, plaża, brodziki oraz place zabaw dla dzieci. Dodatkowo na tym terenie znajduje się Plameteum, gdzie można podziwiać ponad 300 gatunków palm podzielonych na biogeograficzne sekcje.

 

Będąc w Santa Cruz de Tenerife nie można nie wybrać się na oddaloną o kilka kilometrów przepiękną plażę Playa de las Tresitas. Plaża została usypana w latach 70 z nawiezionego z Sahary piasku. Rozciąga się na długości 1,5 km i wyposażona jest w dużą ilość leżaków oraz parasoli. Playa de las Tresitas jest także bardzo bezpiecznym kąpieliskiem, ze względu na wybudowany falochron, chociaż jego głównym celem jest przede wszystkim uniemożliwienie wymycia piasku przez ocean.

Santa Cruz oferuje szeroki wachlarz restauracji serwujących nie tylko kuchnię kanaryjską, ale i międzynarodową. Z oczywistych względu warto jednak wybierać tą pierwszą.
Mieszkańcy Santa Cruz uwielbiają zabawę, dlatego nie brakuje tu miejsc zapewniających dobrą rozrywkę - szczególnie nocą. Za tak zwane "centrum imprezowe" można uznać ulicę Castillo, gdzie znajdziemy mnóstwo barów, restauracji oraz dyskotek otwartych do rana. Wybór lokalu zależy tylko i wyłącznie od naszych upodobań.
Stolica jest również rajem dla miłośników zakupów, którzy w szczególności powinni wybrać się na calle Castillo oraz Marcado de Nuestra Senora de Fic. Ilość sklepów w tych dwóch lokalizacjach może przyprawić o zawrót głowy.

Osoby planujące podróżowanie po wyspie jedynie komunikacją zbiorową, powinny rozważyć noclegi właśnie Santa Cruz de Tenerife. Znajduje się tutaj centralny węzeł komunikacyjny wyspy. Z dworca autobusowego zlokalizowanego na południe od portu (Avda. 3 de Mayo) odjeżdżają busy do większości miejscowości na Teneryfie. Ważne jest, aby zakupić specjalną kartę komunikacyjną - zdecydowania obniży to koszty transportu.
W stolicy można się również poruszać Metrotenerife, czyli tramwajem, który dojeżdża do La Laguny. Tramwaje kursują w godzinach od godz. 6:00 - 24:00, średnio co 7 min i od godz. 24:00 do 6:00 średnio co 30 min. Bilety można nabyć w automatach znajdujących się na przystankach.

 

 

Iglesia de la Concepcion

  • 000_iglesia_de_nuestra_de_la_concepcion_1

Plaza de Espana

  • 001_plaza_de_espana

Santa Cruz

  • 001_santa_cruz_de_tenerife

Parque Grarcia Sanabria

  • 001_parque_grarcia_sanabria