Majorka - Informacje praktyczne

Jak dojechać:
- samolot - wyspa ma regularne połączenia lotnicze z największymi miastami w Europie. Lotnisko (Aeroport de Son Sant) znajduje się w Palma de Mallorka ok. 11 km od centrum miasta. Lot z Polski trwa około 3 godzin.

Dojazd z lotniska:
- transfer lotnisko - hotel - jedną z opcji jest możliwość zamówienia samochodu, który odbierze nas z lotniska i zawiezie bezpośrednio do hotelu. Takie usługi oferują m.in.: shuttledirect.com i transfer-mallorca.com. Jest to jedna z wygodniejszych opcji do wyboru, ale niestety nie należy do najtańszych.
- taksówka - można je zamówić na lotnisko podając numer lotu oraz godzinę przybycia. Podczas ustalania szczegółów warto wypytać o cenę jaką będziemy musieli zapłacić za dowóz do hotelu.
- komunikacja miejska - jest to najtańszy sposób dojazdu z lotniska do miejscowości, w której mamy zarezerwowany nocleg. Do stolicy wyspy dojedziemy autobusem linii nr 1 w ok. 20 min. Bezpośrednio z lotniska dojedziemy również do s'Arenal autobusem linii 21. Koszt biletu dla osoby dorosłej to ok. 2 euro.  W przypadku, gdy mamy zarezerwowany nocleg w innej miejscowości - najpierw musimy dojechać autokarem linii 1 i przesiąść się na Plaça d'Espanya w odpowiedni autobus.

Język:

Na Majorce językiem urzędowym jest hiszpański i kataloński. W kurortach jak i większych miastach bez problemu porozumiemy się po angielsku i niemiecku. Warto jednak nauczyć się podstawowych zwrotów w j. hiszpańskim, aby czuć się swobodnie podczas samotnych wycieczek w głąb wyspy.

Waluta:
Obowiązującą walutą na Majorce jest Euro. Akceptowane są powszechne karty płatnicze i kredytowe.

Czas lokalny:
Obowiązuje czas środkowoeuropejski, co oznacza, że na wyspie jest taka sama godzina jak w Polsce.

Formalności wizowo-paszportowe:
Każda podróżująca osoba musi posiadać dowód osobisty lub paszport ważny minimum 3 miesiące.

Ubezpieczenie zdrowotne:
Zanim udamy się na wymarzony odpoczynek warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym, dzięki któremu w przypadku zachorowania możemy liczyć na pomoc medyczną na takich samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju. W tym celu powinniśmy udać się do NFZ w celu wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest to dokument potwierdzający prawo osoby ubezpieczonej oraz członków jej rodziny rzeczowych świadczeń zdrowotnych o których decyduje lekarz w państwie pobytu. Karta ta obowiązuje w krajach UE/EFTA. Wydanie takiej karty jest bezpłatne. O EKUZ warto zatroszczyć się na kilka tygodni przed planowaną podróżą, szczególnie w okresie letnim (gdyż w tym okresie spływa najwięcej wniosków, co powoduje, że wydłuża się czas oczekiwania na kartę).
Elektryczność:
220 V - standardowe gniazdka.
Woda pitna:
Woda z kranów nadaje się do mycia zębów, jednak nie należy jej pić, gdyż zawartość soli często przekracza dopuszczalne normy. W sklepach można kupić wodę pitną w butelkach.
Pamiątki:
Sklepy z pamiątkami znajdują się praktycznie wszędziei. Do wyrobów lokalnych jakie warto ze sobą zabrać do domu zalicza się:
- hierbas - likier na bazie mieszanki ziół i aromatów Majorki takich jak: anyż, tymianek oraz mięty;
- palo - gęsty, słodki syrop przyrządzony z cukru, kory drzewa chinowego i gencjany. Obniża gorączkę i działa łagodząco na żołądek.
- wino majorkańskie;
- wyroby ceramiczne, gliniane, szklane, naczynia z drzewa oliwnego.

Napiwki:
Są mile widziane a ich wysokość to 5-10% od kwoty na rachunku.