Majorka - Informacje ogólne

Majorka - największa, hiszpańska wyspa wchodząca w skład archipelagu Balearów. Położona jest pomiędzy Ibizą a Minorką na Morzu Śródziemnym. Jej powierzchnia równa jest 3600 km2, natomiast długość na osi północ-południe oraz wchód-zachód jest podobna i wynosi ok. 100 km. Głównym miastem i zarazem stolicą wyspy jest Palma de Mallorca.
Majorka zachwyca zróżnicowanym krajobrazem. Jej centrum pokryte jest urodzajną niziną El Pla, na której uprawiane są winorośla, oliwki, figi, cytrusy oraz warzywa. Północno - zachodnią część wyspy zajmuje pasmo górskie Serra de Tramuntana - z najwyższym szczytem Puig Major (1445 m n.p.m.), które schodzi stromymi klifami do morza. Wschodnią część Majorki pokrywają góry Serras Le Llevant, a ich znakiem rozpoznawczym są licznie nagromadzone formy krasowe. Wschodnie wybrzeże to z kolei dominacja pięknych, piaszczystych plaż.

Przez większą część roku na wyspie nie ujrzymy rzek, gdyż te najzwyczajniej wysychają. Jednie w okresie jesienno-zimowym opady wypełniają potoki zwane torrente. Taki stan rzeczy zmusił mieszkańców do budowy odsalarek wody morskiej, które zapewniają odpowiednie ilości pitnej wody.

Majorka jest wyspą kontrastów. Na tej małej powierzchni znajdują się zarazem strome, skaliste wybrzeża, złociste plaże, obszary podmokłe, żyzne doliny, senne miejscowości jak i tętniące życiem miasta i kurorty. To wszystko sprawia, że na największej wyspie Balearów nie można się nudzić.

Bogactwo krajobrazu, łagodny klimat, ciepłe morze z pięknymi plażami sprawiają, że Majorka jest jedną z najpopularniejszych wysp w Europie, odwiedzaną przez miliony turystów rocznie.