Lanzarote - Informacje ogólne

hiszpania flaga                      lanzarote flaga 

Lanzarote - wyspa pochodzenia wulkanicznego, wchodząca w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Położona jest na Oceanie Atlantyckim 125 km od wybrzeża Maroka. Powierzchnia wyspy wynosi ok. 846 km2.  W jej najdłużym miejscu mierzy zaledwie 60 km, a w najszerszym jedynie 20 km. Nieduże odległości sprawiają, że Lanzarote można zwiedzić całą podczas kilkudniowego pobytu. Najwyższym wzniesieniem jest Pena del Chache, które ma 670 m n.p.m. a głównym miastem i zarazem stolicą jest Arrecife.

Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 1824 roku, jednak do dnia dzisiejszego obszary otoczone zastygłą lawą sprawiają wrażenie, jakby erupcja nastąpiła zaledwie kilka miesięcy temu.

W 1993 roku Lanzarote w całości została uznana za Rezerwat Biosfery UNESCO.

Lanzarote często nazywana jest "wyspą wulkanów", a to dlatego, że w większości jej powierzchnia pokryta jest zastygłą lawą, nad którą góruje ponad 300 wulkanicznych stożków. Ten niemalże księżycowy krajobraz doskonale komponuje się z zielenią winnic, palm, białą, niską zabudową oraz szmaragdowym odcieniem oceanu. Miejsce to urzeka również pięknymi plażami w trzech kolorach: białym, żółtym i czarnym. Wśród nich można znaleźć plaże publiczne, jak i te dzikie, ciche położone przy niewielkich urokliwych zatokach.

To jak dzisiaj wygląda architektura Lanzarote, to zasługa Césara Manrique'a. To właśnie on zaprojektował budynki, rzeźby, drogowskazy, ogrody a nawet jaskinie. Doskonale połączył architekturę z naturalnym bogactwem wyspy.  Do jego dzieł m.in. należą: Jameos del Aqua, Ogród Kaktusów, Fundación César Manrique.

 

Lanzarote zdedycowanie wyróżnia się na tle reszty wysp wchodzących w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich. Unikatowy, powulkaniczny krajobraz, piaszczyste zatoki obmywane przez szmaragdowe wody oceanu oraz atrakcje warte odwiedzenia sprawiają, że wyspa staje się coraz częściej wybieranym kierunkiem na wakacje.