Ibiza - Informacje praktyczne

Czas lokalny

Na Ibizie obowiązuje identyczny czas jak w większości krajów Unii Europejskiej w tym i w Polsce (GMT + 1). Zatem po przylocie na wyspę nie trzeba przestawiać zegarków.

Elektryczność

Napięcie sieciowe jest standardowe i wynosi 220V. Gniazdka posiadają 2 okrągłe otwory - analogicznie jak w Polsce.

Formalności wizowo-paszportowe

Wyspa Ibiza należy do Hiszpanii i obowiązują w niej przepisy strefy Schengen. Musimy zatem posiadać ze sobą jedynie dowód osobisty. Paszport oczywiście również jest dozwolony - przy wyborze tego dokumentu tożsamości, należy pamiętać o jego ważności.

Ubezpieczenie zdrowotne

Przed wyjazdem na urlop wskazane jest wyrobić sobię Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia nas do korzystania z opieki medycznej na Ibizie na identycznych warunkach jak jej mieszkańcy. W przypadku konieczości płatności za wizyty lekarskie lub leki, należy zachować paragony, które umożliwią ubieganie się o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Zaleca się także o wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia, którego cena nie jest wysoka, a potencjalnie może znacznie pomóc podczas ewentualnego wypadku.

Język

Językiem urzędowym na Ibizie jest hiszpański i kataloński. Na co dzień mieszkańcy posługują się odmianą języka katalońskiego - ibicenco.

Waluta i ceny

Oficjalną walutą na Ibizie jest Euro.