Ibiza - Informacje ogólne

 

hiszpania flaga                      ibiza flaga  

 

Ibiza jest hiszpańską wyspą, wchodzącą w skład archipelagu Balearów razem z Majorką, Minorką oraz Formenterą. To co w największym stopniu odróżnia Ibizę od jej "sióstr", to opinia miejsca, gdzie odbywają się niekończące zabawy, wszechobecne, głośne dyskoteki oraz turyści odsypiający na plażach nocne wybryki. Nie sposób temu zaprzeczyć, jednak nie wolno dać się zwieść pozorom, że wyspa ta słynie jedynie z hucznego życia nocnego. Osoby szukające nie tylko rozrywki, nie będą zawiedzione. Na Ibizie znajdziemy wiele urokliwych zatoczek, piaszczystych i spokojnych plaż, grot, jaskiń oraz malowniczych krajobrazów. W miastach i wioskach zapoznamy się z kolei z kulturą i bogatą architekturą wywodzącą się od Greków, Katalończyków, Maurów, Fenicjan i Kartagińczyków.

Wyspy Sosnowe - tak Grecy nazywali w przeszłości Ibizę i Formenterę. Jak nie trudno się domyśleć związane jest to z licznie rosnącymi tutaj sosnami(piniami) - w szczególności na północy Ibizy.

Dane geograficzne

Ibiza zajmuje obszar niecałych 571 km2 z linią brzegową o długości 210 kilometrów. Jej powierzchnia jest głównie pagórkowata, a najwyższy szczyt - Sa Talaia - ma jedynie 475 m n.p.m.

Przez Ibizę płynie 11-kilometrowa rzeka Riu de Santa Eularia i jest to jedyna rzeka na całym archipelagu, która latem nie wysycha.

Ludność

Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie Ibiza (Eivissa) z liczbą mieszkańców około 30 tys. podczas, gdy ich łączna ilość na całej wyspie oscyluje w granicach 80 tys.

W miesiącach letnich na jednego mieszkańca Ibizy przypada średnio 4-5 turystów(!), jednak z dala od komercyjnych plaż i kurortów, turystyczny gwar zastępowany jest przez ciszę i spokój.