Gran Canaria - Teror

Teror - miasto położone w centralnej części wyspy. Od Las Palmas dzieli je zaledwie 22 km. Otoczone zielonymi wzgórzami nie tylko jest najpiękniejszą miejscowością na wyspie, ale także ważnym ośrodkiem religijnym.

    

W XV wieku pod sosną znaleziono figurę Matki Boskiej, te wydarzenia przyczyniły się do zbudowania w tym miejscu Bazyliki. Do dnia dzisiejszego świątynia jest odwiedzana przez pielgrzymów ze wszystkich wysp archipelagu.

Miasto charakteryzuje się typowo kanaryjską architekturą. Białe domy są ozdobione drewnianymi, rzeźbionymi balkonami oraz ukrytymi wewnątrz patiami. Miejsce to nazywane jest klejnotem architektury, gdyż do dnia dzisiejszego przetrwało w starym, eleganckim stylu.
Teror na tle innych miast wyróżnia się nie tylko pięknymi zabudowaniami, ale również urokliwą starówką. Wokół głównego placu Plaza del Pino cień dają sosny i figowce.

 

Warto odwiedzić:

- Basílica Nuestra Senora del Pino - Bazylika została wzniesiona w 1760 r. ku czci Matki Boskiej Piniowej (patronki Gran Canarii). Wnętrze kościoła zdobią drewniane kasetony, którymi pokryty jest sufit, kamienne kolumny, ołtarz w kształcie rufy statku oraz figura Najświętszej Marii Panny pochodząca z XIV wieku. Bazylika została zbudowana w miejscu, gdzie odnaleziono właśnie tą świętą figurę. Od tego momentu Basílica Nuestra Senora del Pino stała się celem pielgrzymek dla wyspiarzy.

08.09 tego dnia odbywa się święto patronki. Do miasta przybywają pielgrzymi - pieszo, na osłach, furmankami czy też samochodami. Modlą się i przynoszą dary dla uboższych.  

 

- targ - odwiedzając Teror w niedzielę, warto się wybrać na tutejszy targ, który znajduje się za Basílica Nuestra Senora del Pino. Można tam nabyć miejscowe specjały tak jak np.: ciastka marcepanowe, chleb, sery, kiełbasy(np. chorizo) .

- Casa Museo de los Patrones de la Virgen - typowo kanaryjska rezydencja pochodząca z XVII wieku. Znajduje się na przeciw Bazyliki Nuestra Senora del Pino. Przez ostatnie stulecia budynek ten należał do rodziny Mayorazgo Manrique de Lara. Obecnie dom wraz z dziedzińcem, stajniami oraz podwórkiem zaadoptowano na muzeum. We wnętrzu można podziwiać bogatą kolekcję mebli, obrazów, porcelany, gobelinów.
Muzeum można zwiedzać codziennie w godzinach pon. - pt, - 11- 17 i w sob. i nd. - 10-14. Wstęp jest płatny i wynosi ok. 3 euro.