Gran Canaria - Telde

Telde - drugie pod względem wielkości miasto na Gran Canarii. Znajduje się we wschodniej części, 12 kilometrów na południe od Las Palmas.

Niegdyś Telde było siedzibą króla Guanczów - Dormarasa, który sprawował władzę nad wschodnią częścią Gran Canarii.

Telde to kolejny historyczny skarb na wyspie, z pięknym, starym miastem. Na jego obszarze dokonano wielu odkryć archeologicznych. Najważniejsze z nich znajdują się w obrębie starówki i są to: zbiór miejscowych, jaskiniowych domostw Baladero, Centro oraz Tara. Z kolei podążająć wzdłuż wybrzeża natkniemy się na ruiny Tufia i Las Huesas.

Telde jest kolejnym miastem na wyspie, w którym przeplata się historia z nowoczesnością. Ze względu na to, że miasto obecnie jest ważnym centrum przemysłowym, na jego przedmieściach znajdują się fabryki i magazyny, co może zniechęcać do odwiedzin. Nie należy się jednak zrażać nawet zatłoczonymi i ruchliwymi ulicami, gdyż wszelkie niedogodności rekompensują interesujące zabytki.

Warto odwiedzić:

- Plaza de San Juan - plac położony w centralnym części Telde. Na jego środku stoi Kościół Iglesia de San Juan Bautista. Wokół deptaka, w niskich, pięknie odrestaurowanych kamienicach z drewnianymi balkonami, mieszczą się siedziby ośrodków administracyjnych miasta.

- Casa Museo León y Castillo - w domu Fernando de León y Castillo - znanego, kanaryjskiego polityka ku jego pamięci otwarto muzeum. Wśród pamiątek znajdują się obrazy, dokumenty, meble oraz broń. Eksponaty te pochodzą nawet z XVI wieku.
Muzeum znajduje się w dzielnicy San Juan, w typowo kanaryjskiej posiadłości.

- Iglesia de San Juan Bautista - Kościół Św. Jana Chrzciela został zbudowany w XV wieku. Warto zajrzeć do jego środka, aby zobaczyć umieszczoną nad nastawą ołtarzową naturalnej wielkości figurę Chrystusa. Została ona wykonana przez Indian z Meksyku z masy kukurydzianej, dzięki czemu waży jedynie 5 kg.
Iglesia de San Juan Bautista znajduje się na Plaza de San Juan.

- Parque Urbano de San Juan - miejski park, którego główną atrakcją stanowi wieża obserwacyjna z zegarem. Spacerując alejkami można podziwiać różne gatunki roślin. Dla najmłodszych atrakcją będzie zabawa na znajdującym się tam placu zabaw. W parku, na otwartej przestrzeni, znajduje się również audytorium, w którym odbywają się koncerty oraz pokazy.

- San Francisco - podobnie jak San Juan - historyczna dzielnica miasta. Charakteryzuje się wąskimi, krętymi uliczkami, wzdłuż których możemy podziwiać biało-zielone i zarazem skromne kamienice. Miejsce to ma całkiem inny klimat w porównaniu z San Juan. Wśród zabudowań wznosi się niewielki Kościół  Iglesia de San Francisco (Św. Franciszka) pochodzący z XVIII wieku.

- San  Gregorio - dzielnica handlowa i zarazem centrum ekonomiczne w Telde. Wzdłuż ulic ulokowane są jedynie sklepy, biura, bary oraz restauracje.