Gran Canaria - Santa Lucía de Tirajana

Santa Lucía de Tirajana - tradycyjne miasto położone w środkowo-wschodniej części wyspy na wysokości 680 m n.p.m. Usytuowane jest w dolinie, pomiędzy górami, a pełnym zieleni wąwozem Barranco de Tirajana. Teren ten pokryty jest palmami, pośród których została utworzona wodna zapora Presa de la Sorrueda.
Jest to urokliwa, typowo kanaryjska wioska o niskiej, białej zabudowie. W jej centralnej części znajduje się mały park ze skalną, wodną kaskadą, w którym można odpocząć w cieniu egozytcznych palm. Mieszkańcy Santa Lucía de Tirajana w większości trudnią się rolnictwem, a w szczególności uprawą owoców oraz wytwarzaniem lokalnego likieru mejunje.

 

Ciekawe miejsca:

- Iglesia de Santa Lucía - górujący nad miastem kościół wznisiony w 1905 roku i poświęcony Świętej Łucji. Świątynia ta uważana jest za najciekawszą budowlę sakralną w tym regionie. Na tle innych kościołów wyróżnia się kopułą -  łudząco przypominającą meczet.

- El Castillo de Fortaleza - muzeum otwarte w 50-letnim zamku z wieżyczkami. W 16 komnatach zgromadzono eksponaty nigdyś należące do Guanczów. Wśród zbiorów można zobaczyć fragmenty skał, starą broń, wypchane ptaki, ceramikę, narzędzia oraz szkielety. Eksponaty stanowią część archeologicznego dziedzictwa wyspy. Muzeum otoczone jest ładnym ogrodem porośniętym typowo kanaryjskimi gatunkami drzew i roślin.

- La Fortaleza - formacja skalna, w której dawni mieszkańcy Guanczowie wydrążyli mieszkalne jaskinie. Można tam dojechać kierując się na południe od miasta drogą GC-65.

 

Po zwiedzeniu ciekawych miejsc warto się wybrać do jednej z wielu restauracji serwujących lokalne dania. Niektóre z nich oprócz doskonałego jedzenia oferują widok na niesamowitą panoramę zielonych dolin porośniętych palmami.