Gran Canaria - Las Palmas

Las Palmas - największe miasto Wysp Kanaryjskich, położone w północno-wschodniej części wyspy nad Oceanem Atlantyckim. Miejscowość zlokalizowana jest wzdłuż morza, od którego oddzielona jest autostradą. Częściowo do miasta należy przesmyk i półwysep La Isleta. Po jego zachodniej stronie znajduje się port Puerto de la Luz, natomiast po wschodniej roztacza się duża plaża Canteras. Las Palmas jest głównym centrum administracyjnym, handlowym i turystycznym na Gran Canarii.

Jest stolicą nie tylko wyspy, ale również wraz z miastem Santa Cruz de Tenerife jest stolicą Anatomii Wysp Kanaryjskich.   

Na podstawie przeprowadzonych badań uważa się, że w Las Palmas panuje najlepszy klimat spośród wszystkich miast na świecie.

 

Las Palmas jest niezwykłym miastem, w którym mnogość pięknych, hiszpańskich zabytków miesza się z nowoczesną architekturą i naturą. Miejsca historyczne urzekają swym oryginalnym charakterem budowli oraz krętymi, brukowanymi uliczkami, w których czas zatrzymał się do dzisiaj. Nowoczesne, ekskluzywne hotele rozlokowane na wybrzeżu jak i w centrum miasta, a wraz z licznymi centrami handlowymi i dyskotekami sprawiają, że miasto tętni życiem 24 h na dobę. Z drugiej strony egzotyczne ogrody wraz z pięknymi plażami są idealnymi miejscami na odpoczynek.


Las Palmas podzielone jest na dzielnice:
1) La Vequeta - jest najstarszą częścia miasta, która pozwoli nam się zaznajomić z historią stolicy jak i wyspy. W tej dzielnicy znajdują się najważniejsze zabytki Gran Canarii. Większość z nich do dnia dzisiejszego zachowała się w bardzo dobrym stanie. W historycznej dzielnicy znajdziemy wiele muzeów, obiektów architektury ludowej, zielonych skwerów czy też urokliwych placów.
Zabytki La Vequety:
- Museo Casa de Colón (Dom Kolumba) - jedna z największych atrakcji znajdujących się na Gran Canarii. Muzeum Krzysztofa Kolumba znajduje się w pięknej, tradycyjnej, kanaryjskiej posiadłości, która niegdyś pełniła funkcję rezydencji gubernatora.

Krzysztof Kolumb podczas swojej pierwszej wyprawy, przybył na Gran Canarię, przedstawił gubernatorowi listy uwierzytelniające, a ten udzielił mu gościny w swoim domu.

Budowla pokryta jest eleganckim kamieniem, ozdobiona typowymi drewnianymi balkonami oraz egzotycznymi palmami i roślinami. W pięknej posiadłości znajduje się trzynaście sal, które przybliżają nam podróże Kolumba oraz rolę Wysp Kanaryjskich w odkrywaniu Nowego Świata. Wśród najciekawszych eksponatów znajdziemy: stare mapy, rekonstrukcję wnętrza żaglowca Krzysztofa Kolumba, kopię dziennika pokładowego z jego pierwszej podróży, przyrządy nawigacyjne, aztecką ceramikę, małe modele statków, przedmioty codziennego użytku a także kamienne wyroby religijne Indian z Ameryki Południowej.
Muzeum czynne jest codziennie. W dniach od pon - pt w godz. 9-19, natomiast w sob. - nd. w godz. 9-15. Zwiedzanie Domu Kolmuba jest bezpłatne.

- Catedral de Santa Ana (Katedra Św. Anny) -  Budowę katedry rozpoczęto w XV wieku, natomiast ukończono ją dopiero w XIX wieku. Do jej obecnego wyglądu przyczyniło się mnóstwo architektów, dzięki czemu możemy zobaczyć mieszankę wielu styli architektonicznych począwszy od gotyku przez renesans, barok a skończywszy na neoklasycyźmie.
Istnieje możliwość wjazdu na wieżę (ok. 2 euro), z której rozpościera się piękna panorama na miasto.

- Plaza de Santa Ana (Plac Św. Anny) - duży plac otoczony pięknymi, zabytkowymi kamienicami, które pełnią role historyczne, administracyjne i religijne. Plac został zbudowany w kształcie prostokąta w XVI wieku. Cechą charakterystyczną tego miejsca są rzędy palm oraz posągi psów wykonanych z brązu.  

- Museo Diocesano de Arte Sacro (Museum Sztuki Sakralnej) - znajduje się w pięknym budynku z równie uroczym dziedzińcem. Wśród eksponatów można zobaczyć obrazy religijne, przedmioty liturgiczne, manuskrypty oraz rzeźby z polichromią.
Wstęp do muzeum jest płatny.

- Centro Atlántico de Arte Moderno (CAAM) - galeria sztuki współczesnej została otwarta w 1989 roku. Można tutaj zobaczyć prace kanaryjskich jak i hiszpańskich artystów oraz wystawy czasowe.
Wstęp jest bezpłatny.

- Museo Canario (Muzeum historii Wysp Kanaryjskich) - miejsce to poświęcone jest historii i kulturze Gran Canarii. Zostało założone w 1879 roku. Znajduje się tutaj zbiór eksponatów archeologicznych jak i antropologicznych, które związane były z codziennym życiem starożytnych Kanaryjczyków. Możemy dowiedzieć się jak żyli mieszkańcy, gdzie mieszkali, czym zajmowali się na codzień oraz jak mumifikowali zmarłych. Pośród eksponatów wystawionych w muzeum można zobaczyć posągi bóstw, narzędzie i przedmioty codziennego użytku, ciekawą kolekcję czaszek, szkieletów, mumii, elementy garncarstwa oraz modele ówczesnych, kanaryjskich gospodarstw.
Muzeum znajduje się przy Calle Dr Verneau. Za bilet wstępu zapłacimy ok. 4 euro.
Muzeum jest czynne codziennie w godz. pon-pt 10-20, sob-nd 10-14.

 

2) Triana - podobnie jak Vegueta jest jedną z najstarszych dzielnic Las Palmas, którą w 1993 roku. Jej centrum Calle Mayor de Triana zamknięte jest dla ruchu samochodowego i pełni  funkcję ulicy handlowej, wzdłuż której znajdują się różnego rodzaju sklepy. Do dnia dzisiejszego zachowała się tutaj tradycyjna, kanaryjska architektura z wieków od XVII do XIX. Wzdłuż brukowanych, wąskich uliczek można  podziwiać okazałe, hitoryczne kamienice. W tej dzielnicy znajduje się wiele restauracji i kawiarnii, w których warto spróbować lokalnych przysmaków i cieszyć się miłą atmosferą. Obecnie Traina oddzielona jest od La Vequety drogą szybkiego ruchu.

Warte odwiedzenia:
-  Teatro de Pérez Galdós (Teatr) - znajduje się przy ul. Plaza de Stagno.
- Casa Museo Pérez Galdós - muzeum zlokalizowane jest w rodzinnym domu jednego z najwybitniejszych hiszpańskich pisarzy Benito Pérez Galdós. W pięknie odrestaurowanym budynku odtworzono jego gabinet, w którym moża podziwiać książki autora, meble, które sam zaprojektował, dekoracje wnętrz oraz jego portret namalowany przez Sorollę.
Muzeum znajduje się przy ul. Calle Cano. Udostępnione jest dla zwiedzających codziennie. Wstęp jest bezpłatny.
- Gabinete Literario - jeden z najbardziej eleganckich budynków w mieście. Został zbudowany w 1844 roku i pełnił funkcję siedziby pierwszego teatru na Gran Canarii. Obecnie organizowane są tutaj eleganckie bale i bankiety.

 

3) Ciudad Jardín  - dzielnica ogrodów jest prawdziwą oazą spokoju w tętniącym życiem Las Palmas. Została założona na początku XX wieku przez brytyjskich rezydentów. Elegancje wille charakteryzujące się różnymi stylami architektonicznymi otoczone są okwieconymi ogrodami.

 

Warto zobaczyć:
Parque Doramas - przepiękny park znajdujący się w samym centrum dzielnicy Ciudad Jardín. Zielone alejki, oczka wodne oraz duża ilość endemicznych gatunków kanaryjskich roślin sprawiają, że jest to najspokojniejsze miejsce w stolicy wyspy.
Ciekawe miejsca parku:
- pomnik upamiętniający koniec bitwy Guanczów z Hiszpanami;
- Pueblo Canario - to próba odtworzenia kanaryjskiej wioski wraz z tradycyjną architekturą. Miejsce to tworzy kompleks wybudowanych domów, wież wraz z niewielkim placem i kościołem. Miejsce to zostało zaprojektowane w 1930 r. przez braci Nestor i Miguel Fernández de la Torre. Centralny plac otoczony jest kawiarenkami oraz sklepami sprzedającymi lokalne wyroby (instrumenty muzyczne, ażurowe obrusy itd.). W każdą niedzielę w tym miejscu odbywają się występy grup folklorystycznych.
- Museo Néstor - muzeum, które zostało poświęcone twórczości malarskiej  Néstor'a de la Torre, który uważany był za jednego z najwybitniejszych malarzy hiszpańskich. Eksponatami są portrety i pejzaże. Najbardziej znane dzieło autora, które można zobaczyć w muzeum to Poemat Atlantycki.

 

4) Santa Catalina - nowoczesna dzielnica zlokalizowana jest pomiędzy portem Puerto de la Luz a plażą Playa de las Canteras. Jest to tętniąca nocnym życiem część miasta, w której odbywają się najbardziej huczne festiwale i inne imprezy takie jak np. doroczny karnawał. Centralnym miejscem tej dzielnicy jest Parque Santa Catalina - duży deptak w kształcie kwadratu  ozdobiony kwiatami oraz drzewami palmowymi. Miejsce to otoczone jest restauracjami i kawiarenkami. Santa Catalina jest chętnie odwiedzana nie tylko nocą. W dzień można tu spotkać starszych mężczyzn grających w karty, szachy czy też domino. Tłumnie odwiedzane są również kawiarenki. Santa Catalina jest również miejscem handlowym. Wzdłuż ulicy Calle Mesa y López rozlokowane są eleganckie butiki oraz dwa ogromne budynki największego hiszpańskiego centrum El Corte Inglés.
W południowej części dzielnicy znajduje się przystań, z której odpływają statki na sąsiednie wyspy.  
Warto zobaczyć:
- Museo Elder de la Ciencia y la Tecnología (Muzeum Nauki i Technologi) - zlokalizowany jest przy głównym placu Parque Santa Catalina. Znajduje się tutaj ponad 200 eksponatów, z których wiele jest interaktywnych. Z wystawy można się dowiedzieć jak działa np. internet, jak powstaje energia elektryczna oraz poznać różne podejścia do zagadnień matematycznych, biologicznych czy też technicznych.
Muzeum jest czynne od wt - nd  w godz. 10-20. Wstęp płatny.

 

5) La Isleta - to półwysep położony na północnym-wschodzie, który łączy się z wyspą wąskim przesymkiem utowrzonym między dwoma plażami: Las Canteras i Las Las Alcaravaneras. Z wulkaniczno-piaszczystego cypla roztacza się piękna panorama na miasto Las Palmas.

 

5) Playa de las Canteras - uważana za jedną z najpiękniejszych plaż hiszpańskich. Zlokalizowana jest w południowej części miasta. Szeroki i długi na 3 km pas złocistego piasku obmywany jest przez spokojne i krystalicznie czyste wody. Około 100 metrów od wybrzeża znajduje się naturalna rafa pochodzenia wulkanicznego (La Barra de Las Canteras), która pełni funkcję falochronu, co sprawia, że morze w tym miejscu jest bardzo spokojne. Wzdłuż plaży rozlokowane są  hotele, kawiarenki, oraz ogródki restauracyjne. W zachodniej części znajduje się Auditorio Alfredo Kraus, to właśnie tutaj odbywają się ważne festiwale kulturalne oraz wydarzenia muzyczne.

 

6) Puerto de la luz - jeden z największych europejskich portów położony jest na północny-wschód od plaży Canteras. W jego okolicy znajdują się ruiny  pochodzącej z XVI wieku twierdzy Castillo de la Luz, która przez stulecia pełniła funkcje obronne portu przed piratami i korsarzami. Forteca została odrestaurowana w 1998 roku i obecnie służy jako centrum kultury.