Gran Canaria - Jardin Botanico Viera y Clavijo

Jardin Botanico Viera y Clavijo - znajduje się ok. 8 km na południowy zachód od miasta Las Palmas w miejscowości Tafira Alta przy stoku wąwozu Guiniguada.    

Nazwa ogrodu pochodzi od nazwiska badacza przyrody archipelagu Jose de Viera y Clavijo, który nie tylko opracował "Słownik Historii Naturalnej Wysp Kanaryjskich", ale również był pomysłodawcą stworzenia ogrodu, który poświęcony byłby florze wyspy.

 

Piękny ogród botaniczny stworzył Szwed Eric Sventenius w 1952 roku. Jego myślą przewodnią było zachowanie oraz zebranie w jednym miejscu różnych gatunków roślin i kwiatów endemicznych, pochodzących nie tylko z Gran Canarii, ale również z innych wysp wchodzących w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich oraz z wysp należących do tzw. Makronezji w tym Madera, Azory i Wysp Zielonego Przylądka.

 

Eric Sventenius wyszukiwał rośliny podczas pracy terenowej, dokonał klasyfikacji oraz zaprojektował ogród. Po jego śmierci (1974 r.) rolę dyrektora przejął dr David Bramwell.

 

Ogród botaniczny rozciąga się na obszarze 27 ha. Większa jego część położona jest wzdłuż stromo nachylonych zboczy wąwozu, a reszta na jego dnie. To ułożenie sprawiło, że ekspozycja roślin jest bardziej atrakcyjna. Dodatkowo miejsca te wzbogacono o drewniane mostki, schody i wodne kaskady. Do ogrodu prowadzą dwa wejścia: jedno w dolinie a drugie na skraju barranco na wysokości 150 m. Od wejść prowadzą brukowane ścieżki oraz stopnie przez wielorodną roślinność rozlokowaną na wielu poziomach. Spacerując można podziwiać m.in. palmy kanaryjskie, ogromne kaktusy, drzewa reliktowe formacji leśnej, różne gatunki endemicznych roślin archipelagu czy też mały, dziki wawrzynowy las.
W Jardin Botanico znajdują się dwie szkółki, w których pielęgnowane są zagrożone gatunki roślin oraz biblioteka, która służy do celów badawczych. Na szczycie obok górnego wejścia znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękna panorama na cały ogród oraz restauracja.

Jardin Botanico Viera y Clavijo jest niewątpliwe rajem dla botaników i miłośników przyrody.

Ogród można zwiedzać codziennie w godzinach od 9:00 - 18:00 bezpłatnie.