Gran Canaria - Gáldar

Gáldar - miasto z historyczną przeszłością, położone na zachód od Las Palmas - tuż przy autostradzie. Od Oceanu Atlantyckiego osłania je wulkaniczne wzgórze Pico de Gáldar, wznoszące się na wysokości 434 m n.p.m.

Miasto rozciąga się u jego podnóża, w miejscu niegdyś zamieszkiwanym przez Guanczów. To tutaj rezydował jeden z królów - Tenesor Semidán.

    Gáldar przed Las Palmas pełniło funkcję stolicy wyspy.

Do dnia dzisiejszego przetrwało wiele pamiątek pochodzących z czasów Guanczów. To tutaj dokonano największych na Gran Canarii wykopalisk archeologicznych.

 

Warto zobaczyć w Gáldar:
1) Plaza de Santiago - piękny plac znajdujący się w centrum miejscowości. Jest to miejsce w większej części osłonięte przed promieniami słonecznymi przez laurowe drzewa. Plaza de Santiago jest historycznym sercem Gáldar, gdyż znajdują się tutaj najcenniejsze zabytki, do których zalicza się:  
- Iglesia de Santiago de los Caballeros  - neoklasyczny kościół, którego budowę rozpoczęto w 1778 roku, natomiast ukończono dopiero w XIX wieku. Nietypowa fasada świątyni została wykonana z białego kamienia. W jej wnętrzu można podziwiać chrzcielnice pochodzącą z XVI wieku, w której według przekazów ochrzczono kanaryjskich aborygenów, posągi Chrystusa i Matki Boskiej oraz prace José Luján Péreza.
- Ayuntamiento - w środku patio rośnie smocze drzewo (dracena). Zostało posadzone prawdopodobnie w 1718 r., zatem uważa się, że jest jednym z najstarszych na całym archipelagu.
- Cueva Pintada - malowana jaskinia odkryta w 1873 roku. Pochodzi ona z czasów, gdy Gáldar było zamieszkiwane przez Guanczów. Jej ściany ozdobione są wielokolorowymi figurami geometrycznymi. Jaskinia przez długi czas była zamknięta dla zwiedzających ze względu na trwające prace konserwatorskie. Turyści mogą ją podziwiać dopiero od 2006 roku.
- La Guancha i El Agujero - osada Guanczów, gdzie można zobaczyć ruiny ich domostw. Jest to jeden z największych i zachowanych do dnia dzisiejszego zespołów mieszkalnych znajdujący się na wyspie. Obok ruin znajduje się również cmentarz, na którym można podziwiać zachowane w dobrym stanie grobowce ówczesnych mieszkańców.