Gran Canaria - Fataga

Fataga - mała, górska wioska znajdująca się ok. 16 km na północ od Playa del Inglés, przy głównej drodze biegnącej do San Bartolomé de Tirajana. Położona jest w tak zwanej "dolinie tysiąca palm", pośród wysokich klifów, w górnej części Barranco de Fataga.

Fataga jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Fataga do dnia dzisiejszego zachowała swój kanaryjski urok, a znajdujące się tu domy, wybudowane w tradycyjnym stylu z okwieconymi patiami i brukowanymi, wąskimi uliczkami, sprawiają wrażenie, jakby w tej miejscowości czas się zatrzymał.

Ze względu na swoje położenie na wzniesieniu, z wioski rozpościera się piękna panorama wąwozu i okolicznych, skalistych wzgórz i właśnie te pocztówkowe widoki są głównym celem turystów, którzy docierają do Fatagi.

Na małym, zacienionym placu w centralnej części osady znajdziemy także mały kościół Iglesia de San José, który wziesiono w 1880 roku.

W 2007 roku w wiosce wybuchły pożary, które doprowadziły do zniszczenia niektórych domów. Pomimo ogromnego wysilku jaki włożyli mieszkańcy w odbudowę, do dnia dzisiejszego widać ślady tamtych tragicznych wydarzeń.