Gran Canaria - Cenobio de Valerón

Cenobio de Valerón - to stanowiska archeologiczne i system jaskiń wykutych w skałach, które znajdują się ok. 2 km na południowy zachód od miejscowości Santa María de Guía.

Cenobio de Valerón ewidentnie świadczy o wysoko rozwiniętym rolnictwie Guanczów. Ponad 300 wydrążonych w wulkanicznej skale grot i siliosów połączony jest ze sobą pasażami, korytarzami i schodami. Dzięki idealnym warunkom termicznym i bardzo dobrej wilgotności, Guanczowie wykorzystywali komory jako spichlerze i przechowywali w nich swoje plony.

Jaskinie znajdują się pod żółtawo-czerwonym, bazaltowym łukiem, wysokim na 20 m i szerokim na 27 m, który powstał w wyniku erozji wulkanicznego stożka Mt. Galleo. Niestety ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości wejścia do ich wnętrza i należy poruszać się jedynie wytyczonymi szlakami. Wzdłuż trasy zwiedzania rozlokowanych jest wiele informacyjnych tablic. Dostarczają one wiedzy z zakresu historii tego miejsca, występowania roślin, zwierząt  oraz geologicznych cech obecnego krajobrazu.
Zwiedzanie możliwe jest od wt-nd w godz. 10:00 - 18:00. Koszt wstępu - bilet normalny: 2,5 euro, ulgowy 1,5 euro.