Gran Canaria - Arucas

Arucas - miejscowość położona 15 km na zachód od Las Palmas pomiędzy wybrzeżem a górami. Nad miastem góruje wulkaniczne wzniesienie Montana de Arucas. Niegdyś Aracus był znany jako La villa de las flores (miasto kwiatów), natomiast obecnie za sprawą urodzajnej ziemi jest miejscem największej plantacji bananów na całym archipelagu. Od tego momentu otrzymało nowy przydomek republica bananera (republika bananowa). Miasto słynie również  z trzciny cukrowej, z której wytwarzany jest kanaryjski rum o nazwie Arehucas. Aracus jest nie tylko jego producentem, ale również eksporterem.
Dla odwiedzających miasto ma do zaoferowania piękne budowle, urocze uliczki, zabytkową architekturę oraz wiele spokojnych, zielonych i obfitych w kwiaty ogrodów.

 

Bedąc w Aracus warto zobaczyć:
- Destilerias Arehucas (Zakłady Destylacji Rumu "Arehucas") - fabryka lokalnego rumu jest uważana za jedno z najciekawszych miejsc w Arucas. Ta stara destylarnia została oddana do użytku w 1884 roku i do dnia dzisiejszego wytwarza rum znany na całym świecie. Fabryka w swoich piwnicach posiada ok. 5500 - 6000 dębowych beczek, które są jednym z elementów wpływającym na doskonałą jakoś i smak tego trunku. Wytwarzany jest tutaj biały rum (Blanco), złoty rum (Oro), typowy kanaryjski likier rumowo-miodowy (Ron Miel) czy też likier miętowy (Likor de Menta), a także ten, którego nie mogłu tutaj zabraknąć, czyli bananowy. 

Destylarnia tak jak i Muzeum Rumu (Museo del Ron) udostępnione są dla gości. Podczas zwiedzania istnieje możliwość degustacji. Wstęp bezpłatny.

- Iglesia de San Juan - piękny, neogotycki kościół Jana Chrzciciela, który wyróżnia się na tle całego miasta. Został zbudowany w 1909 roku z wydobywanego w okolicy szarego bazaltu. Jego strzeliste i wysokie na 60 metrów wieże górują nad białą, tradycyjną zabudową.
Po obu stronach głównej fasady kościoła znajdują się dwie najwyższe wieże: la Torre del Baptisterio (wieża chrzciciela) i la Torre del Reloj (wieża zegarowa), które skierowane są na Plaza de San Juan. Kościół posiada ładne, skromne wnętrze. Wejście do świątyni znajduje się po stronie zachodniej.

- Parque Municipial - przepiękny park utrzymany we francuskim stylu położony jest w centralnej części miasta. Miejsce to jest bogate w rozmaite gatunki drzew i ozdobnych roślin, które rozmieszczone są wzdłuż alejek, altanek, fontann oraz oczek wodnych. Na jednym z drzew można dostrzec Parkowego Skrzata (El Duende del Parque). Zgodnie z legendą przynosi szczęście tym, którzy podrapią go w nos.

- Museo Municipal - muzeum położone jest na terenie Parku Minicipial. W tym miejscu zgromadzone i wystawione są dzieła kanaryjski artystów takich jak : Santiago Santana czy Manolo Ramos.

- Jardin de Marques - piękny, tropikalny ogród, który został stworzony w XIX wieku. Jardin de Marques jest miejscem, w którym zgromadzono kilkanaście odmian palm i ponad dwa tysiące gatunków tropikalny i subtropikalnych roślin oraz drzew. W ogrodzie znajduje się piękny pałacyk, pochodzący z 1572 roku, który został zaaranżowany na hotel i restaurację.
Jardin de Marques znajduje się 1,5 km od centrum miasta przy drodze z Arucas do Banaderos. Wstęp na teren ogrodu jest płatny.
- Montana de Marquesa - na północnym wschodzie od miasta Arucas na wysokości 412 m n.p.m. znajduje się punkt widokowy, który powstał na szczycie krateru wulkanicznego. Z tego miejsca rozciąga się przepiękna panorama na półwysep La Isleta, całą północną stronę i środkową część wyspy, którą można podziwiać z wielu specjalnie utworzonych balkonów widokowych. Przy odrobinie szczęścia i doskonałej pogodzie można dostrzec wierzchołek wulkanu Teide na Teneryfie.