Gran Canaria - Informacje praktyczne

Czas lokalny
Na Gran Canarii obowiązuje strefa czasowa Greenwich (GMT), co oznacza, że od czasu obecnego w Polsce należy odjąć 1h. Jeżeli w naszym kraju jest godzina 15, to na wyspie jest 14.

Elektryczność
Napięcie w sieci wynosi 220 V - gniazdka standardowe.

Waluta
Na wyspie obowiązującą walutą jest EURO.

Język urzędowy
Na wyspie językiem urzędowym jest hiszpański. W kurortach bez problemu porozumiemy się w języku angielskim jak i niemieckim. Jednak wybierając się w miejsca rzadko odwiedzane przez turystów warto znać podstawowe zwroty w j. hiszpańskim.

Formalności wizowo-paszportowe
Hiszpania tak samo jak Polska jest Członkiem UE, dlatego w podróż na wyspę wystarczy ze sobą zabrać dowód osobisty lub paszport. Należy pamiętać, że niektóre kraje wymagają, aby paszport był ważny minimum 6 miesięcy od powrotu do kraju.

Ubezpieczenie zdrowotne
Turyści w razie nagłego przypadku mogą skorzystać z darmowej opieki zdrowotnej, po okazaniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EHIC/EKUZ). Aby ją otrzymać należy udać się do NFZ w swoim rejonie wraz z wypełnionym formularzem oraz dokumentem poświadczającym opłacanie składek ubezpieczenia zdrowotnego. Wydanie kart jest bezpłatne. O EHIC warto zatroszczyć się na kilka tygodni przed planowaną podróżą, szczególnie w okresie letnim (gdyż w tym okresie spływa najwięcej wniosków, co powoduje, że wydłuża się czas oczekiwania na kartę). Nadal jednak zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.
Bezpieczeństwo
Na wyspie jest stosunkowo bezpiecznie. Napady na turystów są rzadkością. Najpowszechniejszą formą przestępczości wobec obcokrajowców to: kradzieże wartościowych rzeczy na plaży, z wypożyczonych samochodów oraz z pokoi hotelowych.
Aby uniknąć przykrych konsekwencji należy:
- rzeczy wartościowe zostawiać w hotelowych sejfach;
- nie pozostawiać cennych przedmiotów na plaży, przy basenach hotelowych;
- nie zostawiać nic wartościowego w samochodzie.

Poczta
Aby wysłać pocztówkę z wakacji, należy udać się na pocztą i zakupić znaczek (sellos), następnie wrzucić kartkę do skrzynki za pomocą wlotu oznaczonego extrajnero (zagraniczny).