Gran Canaria - Informacje ogólne

Gran Canaria - wyspa położona pomiędzy Fuerteventurą a Teneryfą na Oceanie Atlantyckim. Jej powierzchnia wynosi 1532 km2 i jest nie tylko trzecią pod względem wielkości wyspą wchodząca w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich, ale również najbardziej zaludnioną. Gran Canarię zamieszkuje ok. 800 tys. Kanaryjczyków w tym w większość w stolicy - Las Palmas. Ze względu na swój kształt nazywana jest okrągłą wyspą (isla redonda). W jej centralnym punkcie  na wysokości 1949 m n.p.m. wznosi się najwyższy szczyt Pico de las Nieves.

Gran Canaria podzielona jest na 4 główne regiony:
- Maspalomas - znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy i jest najpopularniejszym regionem wybieranym przez turystów. Wybrzeże charakteryzuje się pięknymi, długimi i piaszczystymi plażami, doskonale rozwiniętą bazą noclegową oraz gastronomiczną, oferuje wiele rozrywek i sportów. Z drugiej strony regiony Maspalomas obejmujące obszary położone w głąb lądu zachwycają powulkanicznym krajobrazem.
- Las Palmas - znajduje się w północno-wschodniej części wyspy i obejmuje również jego stolicę (Las Palmas). Region ten charakteryzuje się pięknymi plażami, doskonałym klimatem oraz wszelkimi udogodnieniami dla turystów począwszy od doskonale zorganizowanej bazy noclegowej a skończywszy na wszelkich rozrywkach.
- Centralny - środkowa część wyspy to w dużej merze tereny górzyste, ale także i doliny wraz z urokliwymi wioskami. Region ten jest najbardziej deszczowym na całej wyspie. Wznosi się tutaj najwyższy szczyt na Gran Canarii - Pico de las Nieves. Rejon ten jest nie lada atrakcją dla miłośników natury.
- Północno-zachodni - ta część wyspy ze względu na to, iż nie jest tłumnie odwiedzana przez turystów jest idealną propozycją dla osób ceniących sobie spokojny wypoczynek - z dala od głośnych kurortów. Na tym obszarze znajduje się Park Przyrody Tamadaba, co sprawia, że większość tego obszaru jest pod ochroną. Nie brak tutaj malowniczych plaż, jaskiń, wiosek i miast.

 

Wyspa Gran Canaria to fantastyczne miejsce na spędzenie urlopu. Duża ilość pięknych i piaszczystych plaż zaspokoi wymagania osób ceniących sobie bierny wypoczynek. Amatorzy sportów wodnych również nie będą zawiedzeni. Dla nich  wyspa ma w swojej ofercie m.in. surfing, windusrfing, kitesurfing, nurkowanie, żeglarstwo, narty wodne, rejsy katamaranami, łodziami czy też łodziami podwodnymi. Dla tych, którzy jednak wolą uprawiać sporty na lądzie, Gran Canaria oferuje grę w golfa na jednym z wielu pól, jazdę konną, skoki spadochronowe, tenis ziemny, squash, wspinaczkę czy trekking.
Dla osób preferujących piesze wycieczki przygotowano setki bardzo dobrze oznakowanych tras począwszy od łatwych a skończywszy na tych, które wymagają sporo wysiłku fizycznego. Jeżeli chcemy wybrać się na wędrówkę po wyspie wystarczy udać się do biura informacji po mapkę szlaków. Natomiast ci, którzy chcą zapoznać się ze szlakami przed wyjazdem pozostaje do odwiedzenia oficjalna strona lokalnego samorządu, na której znajdziemy nie tylko oznaczone trasy, ale również pola biwakowe czy też schroniska (www.senderos.grancanaria.com). Jeżeli nie lubimy samotnych, pieszych wędrówek, to można wybrać się na wycieczkę grupową. Tego typu wyprawy organizowane są przez np. klub turystyki górskiej Trekking Mogan, Rocky Adventure.
Gran Canria jest również idealnym miejscem na spędzenie urlopu z całą rodziną. Dla najmłodszych nie lada atrakcją będą gry i zabawy, które organizowane są na wielu plażach. Jednak, gdy urok ogromnej ilości piasku jak i wody minie, warto się z dziećmi wybrać do Maspalomas, gdzie znajdziemy wiele parków tematycznych.

 

Piękne, piaszczyste plaże, zachwycające krajobrazy oraz różne możliwości spędzania wolnego czasu sprawiają, że skąpana w słońcu Gran Canaria jest idealnym miejscem na spędzenie wakacji. Wysokie temperatury utrzymujące się przez większą część roku zachęcają do poznania wyspy nie tylko w sezonie letnim.