Fuerteventura - Informacje ogólne

Fuerteventura - hiszpańska wyspa położona na Oceanie Atlantyckim ok. 110 km od wybrzeża Afryki. Jest najdłuższą i drugą pod względem wielkości Wyspą Kanaryjską. Jej powierzchnia wynosi 1660 km2. W najdłuższym miejscu mierzy ok. 100 km a w najszerszym jedynie 30 km.                                                                          

Nazwa Fuertevetury tłumaczona jest na dwa sposoby. Według jednych źródeł nawiązuje  do wiejących tu silnych wiatrów (fuerte viento), według innyc jej nazwa pochodzi od słów wypowiedzianych przez Jeana de Bethencourta, który na jej widok krzyknął "forte aventure", co oznacza "wielka przygoda".

Fuerteventura jest geologicznie najstarszą wyspą wchodzącą w skład archipelagu. Według naukowców powstała 21 milionów lat temu. Erozja miała duży wpływ na dzisiejszy wygląd wyspy. Niegdyś spiczaste wierzchołki wulkanów zamieniła w łagodne pagórki, co doprowadziło do tego, że obecnie Fuertevetrua jest dosyć płaska. Jedynie w jej centralnej części oraz na półwyspie Jandia znajduje się kilka wzgórz, z którego najwyższym szczytem jest Pico de la Zarza i mierzy 812 m n.p.m.

Krajobraz Fuerteventury na pierwszy rzut oka wydaje się być zdominowany przez wysuszone słońcem równiny i powulkaniczne obrazy. Jednak wyspa nie jest pozbawiona piękna i ciekawych miejsc. W jej północnej części, na obszarze 20 km2, rozciągają się wydmy piaskowe, które są jedną z większych atrakcji tego miejsca.
Fuerteventura może się poszczycić najdłuższą linią brzegową w archipelagu Wysp Kanaryjskich, co bezpośrednio przekłada się na dużą liczbę rozległych plaż, z delikatnym, białym piaskiem i lazurową wodą. Czysty ocean przyciąga rzesze miłośników żeglarstwa, nurkowania i wielu innych sportów wodnych.
Panujący na Fuerteventurze klimat, piękne plaże, krajobrazy oraz senne miejscowości, w których można poczuć ducha tej wyspy sprawiają, że wyspa jest często polecanym kierunkiem wakacyjnym.