Formentera - Informacje praktyczne

Podróż na Formentere:

Aby dotrzeć na wyspę najpierw należy przylecieć samolotem na Ibizę. Następnie autobusem lub taksówką (podróż trwa ok. 15 min) należy dojechać do portu Eivissa, gdyż jedynym sposobem dotarcia na wyspę jest droga morska. Do wyboru mamy rejs:
1) statkiem - podróż trwa ok. 50 min;
2) wodolotem - podróż trwa ok. 30 min.
W przypadku silnego prądu czas podróży może się wydłużyć. Wodoloty oraz statki dopływają do portu La Savina. Znajdziemy tam wypożyczalnie samochodów, rowerów i motorowerów, przystanki autobusowe, taksówki oraz wiele restauracji.

 

Język urzędowy:

Językiem urzędowym na Formenterze jest hiszpański oraz kataloński. Mieszkańcy mówią również w języku angielskim, niemieckim, włoskim.

 

Waluta:

Obowiązującą walutą na wyspie jest EURO.


Czas lokalny:

Na wyspie jest taki sam czas jak w Polsce.


Elektryczność:

Prąd zmienny 220 V (50 Hz). Standardowe gniazdka ? takie jak w Polsce.

 

Formalności wizowo-paszportowe:

Hiszpania tak jak Polska należy do krajów należących do UE zatem podczas podróży musimy posiadać ze sobą jedynie dowód osobisty lub paszport. Należy pamiętać, że paszport musi być ważnym minimum pół roku od powrotu do Polski.

 

Komunikacja miejska:
Autobusy kursują regularnie według rozkładów jazdy. Jeżdżą główną drogą przez miasta oraz większe ośrodki turystyczne. Należy pamiętać, aby sprawdzić sobie o której odjeżdża ostatni autobus.

 

Czym zwiedzać wyspę:

Najlepszym środkiem transportu na Formenterze jest niewątpliwie rower. Ekologiczny i przede wszystkim jest najtańszą formą zwiedzania. Ze względu na to, że wyspa jest dosyć płaska, rowerem dotrzemy w każdy jej zakątek. Jednak, gdy nie mamy tyle siły na pedałowanie lub po prostu nie lubimy jeździć na rowerze, to możemy wynająć skuter. Plusem jest to, że nie musimy martwić się o miejsce parkingowe. Jednak, gdy podróżujemy z rodziną lub temperatura jest na tyle wysoka, że bez klimatyzacji ciężko jest napawać się pięknymi widokami najpraktyczniejszym środkiem transportu będzie samochód, najlepiej elektryczny. Można go wynająć na godziny bądź dni.
Wypożyczalnie samochodów znajdziemy w: Port La Savina, Playa Migjorn
Wypożyczalnie skuterów, rowerów: Es Pujols, Port La Savina


Napiwki:

Napiwki zostawiamy w restauracjach (gdy obsługa nie została wliczona w rachunek) w wysokości 10% od sumy rachunku.