Formentera - Informacje ogólne

Położenie

Formentera - najmniejsza z zamieszkałych Wysp Balearów. Obmywana jest przez wody Morza Śródziemnego. Powierzchnia Formentery równa jest 72 km2, natomiast jej linia brzegowa wynosi 69 km. Wraz z oddaloną od siebie o ok. 20 km Ibizą należy do archipelagu Pitiuzów (Wyspy Pionowe).

 

Za czasów panowania rzymskiego wyspa pełniła funkcję ośrodka rolniczego. Nazwa Formentera pochodzi od łacińskiego słowa "frumentaria", co oznacza spichlerz.

 

Krajobraz

Krajobraz Formentery to przede wszystkim przepiękne plaże z białym piaskiem obmywane przez krystalicznie czyste, a zarazem lazurowe wody Morza Śródziemnego. Uwagę przykuwa dziki krajobraz wydm, lasy sosnowe oraz dwa słodkowodne akweny znajdujące się w północnej części wyspy. Formentera jest wyspą o płaskim podłożu. Najwyższy szczyt znajduje się na wysokości 191 m n.p.m. i nosi nazwę La Mola.

 

Formentera uważana jest za enklawę naturalnego piękna oraz spokoju. Jest to przede wszystkim cicha wyspa, doskonała dla osób lubiących plażowanie oraz spacery. Na wielu plażach Formenetery można napotkać naturystów.