Miasto Zakynthos

Zakynthos - stolica i zarazem największe miasto na wyspie. Położone jest na wschodnim wybrzeżu u stóp wzgórza Bohali. Znajduje się tutaj największy port na wyspie.

 

 

W 1953 roku na Zakhyntos odnotowano potężne trzęsienie ziemi, które doprowadziło do niemalże całkowitego zniszczenia wszystkich budowli oraz zabytków kultury. Podczas odbudowy starano się zachować ich pierwotny wenecki wygląd.

 

 

Miasto Zakythos  jest centrum kultury, gdzie można poznać historię całej wyspy. Znajdziemy tu tradycyjne kawiarnie w bocznych uliczkach, wiele muzeów i budowli w weneckim stylu, gdzie można poczuć "ducha przeszłości". Miasto zachowało swój układ z przed trzęsienia ziemi.

 

Co zobaczyć zwiedzając miasto:

1) Solomos Square - główne centrum miasta. Nazwa placu pochodzi od nazwiska autora Hymnu Narodowego Grecji. Pominik Dionysios'a Solomos'a znajduje się w samym jego centrum. W obrębie tego miejsca znajduje się m.in. Muzeum Bizantyjskie, Kościół Św. Mikołaja oraz Biblioteka.


2) Muzeum Bizantyjskie - zostało zbudowane po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 1953 roku. Siedem lat po tym wydarzeniu miejsce, to zostało otwarte dla zwiedzających. Wśród eksponatów znajdziemy rzeźby wykonane z drewna pochodzące z okresu 16-19 wieku, malowidła ścienne z czasów 12 i 17-18 w., rzeźby z czasów hellenistycznych, narzędzia oraz naczynia pochodzące z okresów bizantyjskich i Post-bizantyjskich, ikony, przedmioty kościelne. W muzeum możemy również zobaczyć makietę miasta z okresu przed trzęsieniem ziemi.
Muzeum czynne jest od wt. do nd. od 9:00 - 15:00. Bilet wstępu kosztuje ok. 3 euro.

 

3) Kościół Św. Dionizosa (Agios Dionysios - patron wyspy) - został zbudowany w 1708 roku i jako jeden z niewielu zabytków przetrwał trzęsienie ziemi. Miejsce to jest interesujące ze względu na piękne malowidła ścienne, ikony oraz złocenia znajdujące się wewnątrz kościoła.

 

4) Muzeum Solomos - znajduje się w pobliżu Kościoła Dionizosa w zabytkowym Piazza San Marco. Wystawa obejmuje rękopisy oraz przedmioty osobiste Solomosa, dużą kolekcję fotografii, herby szlacheckie pochodzące z wyspy, dawne stroje oraz meble.
Muzeum czynne jest od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 - 15:00.

 

5) Kościół Saint Nikolaos (św. Mikołaja) - został zbudowany w 1561 roku w stylu weneckim. Znajduje się na placu Solomou Square. Jest najstarszą budowlą i jedną z niewielu, która przetrwała trzęsienie ziemi.

 

6) Ruiny Weneckiej Twierdzy - znajdują się wokół wzgórza w wiosce Bohali ok. 2 km od centrum miasta. Z tego miejsca rozpościera się niesamowita panorama na miasto Zakynthos oraz na Zatokę Laganas.

Ruiny można zwiedzać od wt do nd. w godzinach 8:30 - 19:00. Bilet wstępu ok. 2 euro.

 

Idealnym miejscem na odpoczynek jest malowniczy port. Możemy tam napić się kawy w jednej z kawiarni lub zjeść obiad w jednej z tawern.

 

W stolicy wyspy znajdziemy wszystko począwszy od banków, supermarketów, kawiarni, restauracji, a skończywszy na sklepach, dyskotekach oraz dworcu autobusowym.

 

 

Zakynthos (miasto)

  • 0_zakhyntos