Zakynthos - Informacje ogólne

Zakynthos - jest grecką wyspą wchodzącą wskład archipelagu Wysp Jońskich. Usytowana na zachód od Peloponezu oraz obmywana jest przez wody Morza Jońskiego. Powierzchnia wyspy wynosi ok. 406 km2. Długość linii brzegowej równa jest 122 km.

Wyspa zamieszkiwana jest przez ok. 43 tys. osób, które żyją gównie z turystyki, rybołóstwa, uprawy zbóż oraz drzew owocowych.

Krajobraz wyspy wyróżnia się pięknymi plażami, nizinami, górami oraz klifami. Najwyższym szczytem jest Vrachionas (zwany również "Kaki Rahi") mający 757 m wysokości. Obszary nizinne napotkamy w południowo-zachodniej  części Zakhyntosa, natomiast klify oraz góry charakterystyczne są dla zachodniego wybrzeża wyspy. We wschodniej części znajdują się piękne i piaszczyste plaże obmywane wody Morza Jońskiego.

Zachwyca pięknem zróżnicowanego krajobrazu, bujną roślinnością, tradycyjną architekturą oraz gościnnością mieszkańców. Zakhyntos jest miejscem, gdzie naturalne piękno przeplata się z dobrze rozwiniętym zapleczem turystycznym.

Wizytówką a zarazem symbolem wyspy Zakynthos jest żółw Caretta-Caretta. Od tysiącleci żółwie te zamieszkują wody basenu Morza Śródziemnego oraz składają jaja na plażach w południowej części wyspy. Żółwie Caretta-Caretta należą do gatunku zagrożonego wyginięciem, dlatego w miejscach ich lęgowisk na niektórych plażach wprowadzono ograniczenia.

Galeria - Blue Caves

  • blue_caves_0

Galeria - Shipwreck

  • 308_640x480

Galeria - Xigia

  • img_0297_1200x900

Zakynthos (miasto)

  • 0_zakhyntos

Zakynthos - Rejs

  • 0_zakhyntos