Santorini - Thira

 Starożytna Thira - ruiny antycznej Thiry znajdują się na wyniosłym zboczu góry Mesa Vouno. Można się tam dostać z takich kurortów jak: Kamari lub Perissa. Wędrówka w górę zajmie nam ok. 1 h. Od strony Kamari istnieje również możliwość dojazdu pojazdami, natomiast należy pamiętać, że droga jest stroma oraz kręta.

 

Antyczna wioska została założona w IX w.p.n.e. i funkcjonowała do końca XIII w. Rozkwit tego miejsca przypadł na okres 300 - 150 r.p.n.e, czyli za panowania Ptolemeuszy. Z tego czasu pochodzą szczątki m.in. świątyni Artemidorosa.

Pierwsze wykopaliska zostały przeprowadzone przez niemieckich archeologów w latach 1859-1902. Wtedy wówczas odkryto część nekropolii oraz szczątki antycznych domów. W latach 1961-1982 greccy archeolodzy badali cmentarzyska znajdujące się zboczach góry. Ruiny pochodzą z z okresów: hellenistycznych, rzymskich oraz bizantyjskich. Na terenie wykopalisk można zobaczyć m.in. niewysokie pozostałości murów budowli pochodzących z różnych epok, szczątki świątyni Artemidorosa wykute w kamieniu, sanktuarium ptolemejskiego dowódcy zdobione symbolami bogów, szczątki rzymskich  term, murów z czasów Bizancjum, kościółek Agios Stefanos wykonany z kamienia, grota Hermesa i Heraklesa, świątynia Apolina Karneiosa, której jedna część została wyrzeźbiona w skale.

Teren wykopalisk jest na ogrodzonym terenie. Ruiny można zwiedzać od wt. do nd. w godzinach od 9:00 - 15:00. Bilet wstępu kosztuje ok. 4 euro.

 

Warta uwagi jest imponująca panorama rozciągająca się w dół z jednej strony na Perrise, z drugiej na Kamari oraz na odległe wysepki.

Galeria - Thira

  • thira_00