Santorini - Pyrgos

Pyrgos - miejscowość położona na szczycie wzgórza na południowy-wschód od Firy. Ze względu na położenie, z miasteczka rozciąga się przepiękna panorama na całe Santorini.

 

Pyrgos do XIX wieku było stolicą wyspy.

 

Pyrgos to tradycyjna architektura charakteryzująca się pozostałościami neoklasycznej rezydencji, białą zabudową z kopułami oraz kościółkami. Wszystkie budowle oraz domostwa usytuowane są wokół weneckiej twierdzy zamku, do której prowadzą kręte, a zarazem wąskie uliczki.

 

 

W 1956 roku zamek został poważnie uszkodzony w wyniku trzęsienie ziemi.

 

W samej miejscowości znajdziemy dużą ilość kościołów oraz kaplic. Do jednego z najstarszych, położonego obok starego zamku, należy "Theotokaki" , który jest bogaty w przepiękne freski.

 

Co roku w Wielki Piątek "Megali Paraskevi" i "Epitaphios" - ścieżki prowadzące do zamku - są oświetlone  zapalonymi pochodniami.

 

Co warto zwiedzić będąc w Pyrgos:

Muzeum "Ginące Santorini" - znajduje się na terenie odrestaurowanych zabytkowych budowli. Muzeum jsest rekonstrukcją, ukazującą codzienne życie mieszkańców w przeszłości. Doskonale odtworzono domostwa oraz rozmaite działalności osadników w ich codziennym życiu. Wystawa obejmuje naturalnej wielkości eksponaty, przedstawione w typowych scenach, obrazujące życie na wyspie nawet 100 lat temu oraz pokaźny zbiór fotografii.

Profitis Ilias Klasztor - usytuowany niedaleko od Pyrgos na wzgórzu o tej samej nazwie na wysokości 565 m n.p.m. Niegdyś poświęcony był prorokowi Eliaszowi natomiast dzisiaj pełni funkcję Muzeum. Znajduje się tam duża ilość eksponatów kościelnych, książek oraz materiałów etnograficznych, rzeźb drewnianych, dzieł sztuki, haftów pochodzących ze zbiorów lokalnych pochodzących z okresów XVII i  XVIII wieku.

Z tarasu widokowego przed klasztorem rozpościera się panorama na północną, południową i wschodnią stronę wyspy.

 

W Pyrgos znajdziemy wiele restauracji oraz tawern serwujących kuchnię regionalną. Można tutaj bezpośrednio kupić pyszne miody, wina, a w szczególności jedyne w swoim rodzaju wino ekologiczne.