Santorini - Ia

Ia - urokliwe i prawdopodobnie najładniejsze miasteczko na wyspie. Usytuowane jest na północnym brzegu kaldery. Przyciąga w swoje rejony tysiące turystów by zobaczyć zachód słońca. Białe domy oraz kościoły z niebieskimi kopułami usytuowane są na szczycie rudawo-czarnego, stromego klifu, pomiędzy którymi znajdują się wąskie, urokliwe uliczki. Domostwa po trzęsieniu ziemi z 1956 roku zostały w idealny sposób zrekonstruowane.

 

Co warto zobaczyć będąc w Ia:

1. Muzeum Morskie - w tym miejscu zostały zgromadzone eksponaty ilustrujące dawne, morskie tradycje na wyspie. Wśród zbiorów można zobaczyć dawne przyrządy służące do nawigacji, modele okrętów, kotwice, fotografie kapitanów oraz armaty.

Muzeum znajduje się w centrum miasta i czynne jest od środy do niedzieli.  Cena biletu wynosi ok. 3 ?.

2. Muzeum Instrumentów - w kilku pomieszczeniach zgromadzono instrumenty muzyczne pochodzące z okresów: starożytnego, bizantyjskiego i pobizantyjskiego. Znajdziemy tam również wazony, figurki oraz rzeźby.

 

W malowniczym centrum miasteczka można nabyć dzieła sztuki oraz przedmioty, które pochodzą z różnych kultur. Oczywiście i w tej miejscowości nie brakuje sklepików z pamiątkami oraz tkaninami, pochodzących z tradycyjnych tutejszych tkalni.

 

Galeria - Ia(Oia)

  • 000_Ia