Santorini - Fira

Fira - jest stolicą wyspy. Swoje piękno zawdzięcza położeniu. Miasto usytuowane jest na 200-stu metrowym zboczu, prawie pionowego klifu. Ta malownicza miejscowość charakteryzuje się białymi, niskimi domami, pomiędzy, którymi znajduje się wiele wąskich ścieżek oraz schodów balansujących prawie nad urwiskiem. Z Firy roztacza się piękna panorama na morze oraz kalderę (wielkie wgłębienie w centralnej części wulkanu). U jej ponóża znajduje się mały port Skala Firas, gdzie cumują statki wycieczkowe, małe promy oraz jachty. Z portu do miasta można dotrzeć na trzy spodoby: pieszo, na grzbiecie osła (ok. 4 ?) lub kolejką linową (ok. 5 ? i 2,5 ?), kursującą z północnej części wybrzeża.


Co warto zwiedzić będąc w Fira:
1. Muzeum archeologiczne - można tam zobaczyć rzeźby pochodzące z czasów  od archaicznych do rzymskich, a w tym posągi, wazony oraz figurki gliniane. Muzeum znajduje się w pobliżu kolejki liniowej. Bilet wstępu kosztuje ok. 4 ?.

2. Meagro Gizi - ośrodek kultury, w którym zgromadzono zdjęcia wyspy, dokumenty, stroje ludowe oraz mapy Santorini sprzed trzęsienie ziemi (1956 r). Latem w tym miejscu organizowane są festiwale kulturalne oraz koncerty.

3. Muzeum Prehistorii Thiry - w tym miejscu znajdziemy kolekcję eksponatów minojskich pochodzących ze znalezisk miasta Akrotiri, który został wykopany na południowym skraju kaldery. W skład eksponatów wchodzą: małe posągi, freski, które niegdyś zdobiły ściany domów, ceramiki oraz figurki. Muzeum znajduje się niedaleko dworca autobusowego. Czynne jest od wtorku do niedzieli, natomiast bilest wstępu kosztuje ok. 4 ?.

 

W centrum miasta każdy znajdzie coś dla siebie. W licznych, zatłoczonych zaułkach znajdziemy dużą ilość sklepów, których wystawy zachęcają do zakupów. Na ulicy Ypapantis (znana również jako złota ulica) znajdziemy sklepy jubilerskie, w których można nabyć biżuterię  pochodzącą z najnowszych kolekcji znanych projektantów greckich  jak i zagranicznych. Najnowsze trendy widoczne są również w butikach z odzieżą, obuwiem czy też innymi akcesoriami. Osobom interesującym się sztuką polecamy liczne sklepy z dziełami sztuki.

 

Stolica wyspy słynie również z życia nocnego. W miejscowości znajdziemy wiele klubów muzycznych oraz barów oferujących szeroki wybór muzyki. Dzięki temu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Galeria - Fira

  • 000_fira